ΠΑΟΚ - Καλαμάτα 2-0: Πήρε πρόκριση, χάνει Φιλίπε και Λύρατζη

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της Καλαμάτας (2-0) του βγήκε ξινή, με τους Φιλίπε Σοάρες και Λευτερη Λύρατζη να τραυματίζονται και να αναμένεται να απουσιάσουν από τις αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό που ακολουθούν.

Ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου, εκεί που περιμένει το αντάμωμα με τον Παναθηναϊκό, με τον δρόμο για τον τελικό να ανοίγει για όποια ομάδα προκριθεί καθώς θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά μια εκ των Λαμία, Απόλλων Παραλιμνίου και Άγιο Νικόλαο.

Το κακό νέο ήρθε αρχικά από τον Φιλίπε Σοάρες και ακολούθως από τον Λευτέρη Λύρατζη που αναγκάστηκαν να βγουν εκτός λόγω τραυματισμού, που έρχεται τη χειρότερη δυνατή στιγμή.

Η αποχώρηση του Φιλίπε

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά με τον Μπράντον Τόμας να αξιοποιεί τις πάσες των Νάραϊ και Μπίσεσβαρ, σκοράροντας στο 12′ και στο 13’΄.

Το 1-0 Μπράντον από ασίστ Νάραϊ

Το 2-0  Μπράντον από ασίστ Μπίσεσβαρ

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας είχε ρυθμό αλλά λίγες φάσεις, με τον Λευτερη Λύρατζη να τραυματίζεται στο πρόσωπο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Ερμή Σελιμάι και Στέφανο Τζίμα, με τον δεύτερο να παίρνει ζεστό χειροκρότημα για τη διάθεση που έδειξε.