Άρης-Λεβαδειακός 1-0: 'Εβγαλε την υποχρέωση και περιμένει τον Ολυμπιακό

Eurokinissi

Ο Άρης νίκησε για δεύτερη φορά τον Λεβαδειακό χάρη στην έμπνευση του Νταμπό και το πέναλτι του Μαντσίνι και περιμένει πλέον την σύγκρουση με τον Ολυμπιακό στους «οκτώ» του Κυπέλλου Ελλάδας

Με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά να επιστρέφει στο Κλεάνθης Βικελίδης και να παίζει στα τελευταία λεπτά, τον Νταμπό να εντυπωσιάζει στο πρώτο ημίχρονο και τον Μαντσίνι να σκοράρει από την άσπρη βούλα, ο Άρης έβγαλε την υποχρέωση κόντρα στον Λεβαδειακό, νίκησε για δεύτερη φορά με 1-0 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στους «οκτώ» του Κυπέλλου.

Εκεί πλέον θα περιμένει τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας ότι αν φέτος θέλει να φτάσει στον τελικό θα πρέπει να κάνει διπλό άθλο. Ο Άρης γυρίζει αμέσως το βλέμμα του στα παιχνίδια με τους ερυθρόλευκους, καθώς θα εγκατασταθεί τις επόμενες μέρες στην Αθήνα για δύο συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Της αμύνης τα παιδιά…

Άρης και Λεβαδειακός παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες για διαφορετικούς λόγους, καθώς ο Πάρντιου ήθελε να ξεκουράσει βασικούς παίκτες και ο Βέλιτς έριξε σαφέστατα βάρος στο πρωτάθλημα. Ωστόσο ο Λεβαδειακός παρατάχθηκε με διπλή ζώνη άμυνας και πεντάδα μπροστά από τον Στογιάνοβιτς, με αποτέλεσμα να εγκλωβιστούν όλοι οι ποδοσφαιριστές σε μικρό χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή και να μην υπάρχουν διάδρομοι για τους παίκτες του Άρη.

Ο Καμάτσο πήρε θέση στην επίθεση του Άρη, αλλά δεν έχει το εκτόπισμα του Γκρέι και δεν μπορούσε να ανοίξει χώρους για τους συμπαίκτες του, που έψαχναν με υπομονή το γκολ. Σ

Ο Νταμπό «ξεκλείδωσε» την άμυνα

Το… κλειδί για να ανοίξει η πολυπρόσωπη άμυνα του Λεβαδειακού ήταν ο Νταμπό! Ο Αφρικανός αν και έπαιζε στον άξονα δίπλα στον Ετέμπο, βρέθηκε στο 35′ σε θέση αριστερού εξτρέμ, έκανε ένα εξαιρετικό πίβοτ, μπήκε στην περιοχή και έφτασε μέχρι το πρώτο δοκάρι και σπάζοντας την μπάλα προς το πέναλτι, ανάγκασε τον Τζημόπουλο να πέσει και να βρει τη μπάλα με το χέρι.

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά και δυνατά στο κέντρο και άνοιξε το σκορ για τον Άρη

Η διπλή ευκαιρία και τα δοκάρια Μάνου και Καμάτσο

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο για να ξεμπερδεύει με την πρόκριση, αλλά ο Μάνου Γκαρθία σε δύο εντυπωσιακές ευκαιρίες δεν βρήκε στόχο. Ο Ισπανός, 20 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα βρέθηκε μόνος με την εστία αλλά σούταρε άουτ και στο 50′ έκανε πολύ ωραία προσπάθεια, όμως το σουτ που έπιασε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 74′ ο Καμάτσο σήκωσε το κεφάλι, είδε εκτός θέσης τον Στογιάνοβιτς και έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στον πάγκο του Άρη ο Καμαρά

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά επέστρεψε στο Κλεάνθης Βικελίδης για μια δεύτερη καριέρα και πήρε κατευθείαν θέση στον πάγκο του Άρη. Ο Μαυριτανός φορ βρέθηκε ξανά σε οικείο περιβάλλον και χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Αρη. Στο 78′ μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του Καμάτσο και ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο του στον Άρη, πάντα με το 47 στη φανέλα του.