Βόλος-Παναθηναϊκός 0-2: Ο Παναθηναϊκός έκανε τη... δουλειά του και πάει στα ματς-φωτιά

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο Πανθεσσαλικό την ομάδα του Βόλου (0-2), προκρίθηκε εύκολα στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον στρέφει την προσοχή στον ΠΑΣ Γιάννινα και τα τρία παιχνίδια-φωτιά με τον ΠΑΟΚ.

Με 9 αλλαγές παρατάχθηκε στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού ο Παναθηναϊκός, σε σχέση με το ντέρμπι με την ΑΕΚ. Αυτό δεν επηρέασε ιδιαίτερα την εικόνα του τουλάχιστον όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας, με τους “πράσινους” να ελέγχουν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά δίχως προβλήματα.

Ο Βόλος -και αυτός με αλλαγές στην ενδεκάδα- κατά κύριο λόγο περίμενε στη μεσαία γραμμή δίχως να απειλεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στα πρώτα 16 λεπτά είχαν δύο τελικές αμφότερες με τον Βέρμπιτς. Η πρώτη μία καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε άουτ και η δεύτερη το πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Βόλος άρχισε να παίρνει θάρρος μετά το 20λεπτο, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά τον Λοντίγκιν. Το ματς ήταν μονόλογος του Παναθηναϊκού, αλλά πλην της φάσης του Βέρμπιτς δεν είχε την κλασική ευκαιρία. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς βρήκε το γκολ με δημιουργό τον Ιωαννίδη και εκτελεστή τον Τσέριν. Συγκεκριμένα, ο Ιωαννίδης έφυγε στα αριστερά, πέρασε τους αντιπάλους του και τον αντίπαλο τερματοφύλακα που βγήκε μακριά από την ετσία του, γύρισε παράλληλα προς τον Τσέριν με τον Σλοβένο από το ύψος του πέναλτι με πλασέ να κάνει το 1-0.

Με αυτό το γκολ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες (ο Βόλος κέρδισε πέναλτι λίγο πριν από την ανάπαυλα, αλλά μετά από έλεγχο του VAR άλλαξε η απόφαση), με αυτό το σκορ πορεύτηκαν και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Πιο απελευθερωμένο παιχνίδι, πάντα με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλέγχο και να αναζητά το γκολ, κυρίως με ανάπτυξη από τη δεξιά πλευρά.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Παναθηναϊκού -δεν τέθηκε θέμα πρόκρισης, το συνολικό 0-4 δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους- το παιχνίδι έμοιαζε περισσότερο με παιχνίδι προετοιμασίας, με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές και τον Γιοβάνοβιτς να δοκιμάζει ξανά επιθετικό δίδυμο τους Σπόραρ-Ιωαννίδη.

Στο 80ο λεπτό ο Σπόραρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και με κοντινό πλασέ, μετά από κόρνερ του Μπερνάρ, διαμόρφωσε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο Πανθεσσαλικό την ομάδα του Βόλου προκρίθηκε εύκολα στους «8» του Κυπέλλου με συνολικό σκορ 5-0 και πλέον στρέφει την προσοχή στον ΠΑΣ Γιάννινα και τα τρία ματς-φωτιά με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και το κύπελλο.