Ατρόμητος - Ολυμπιακός 2-2: Να λες... χαλάλι το εισιτήριο που πλήρωσα!

EUROKINISSI

Η «τυπική» ρεβάνς του Περιστερίου χάρισε στους λάτρεις του ποδοσφαίρου άλλη μια μαγική στιγμή του Μαρσέλο με τον Βραζιλιάνο να σφραγίζει με νέα γκολάρα και τον επαναληπτικό του Ολυμπιακού με τον Ατρόμητο – «Γεμάτο» 2-2 με πειράματα και πλούσιο θέαμα.

Ολυμπιακός και Ατρόμητος χάρισαν ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι στους φιλάθλους που παρακολούθησαν τη μεταξύ τους αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος. Οι «Περιστεριώτες» αν και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, είδαν τους ερυθρόλευκους να μην αγχώνονται και να ανατρέπουν την κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο.

Με τριάδα στην άμυνα και τον Μπουχαλάκη σε ρόλο κεντρικού αμυντικού με τους Ρέτσο και Σισέ να τον πλαισιώνουν παρέταξε την ομάδα του ο Μίτσελ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν δεδομένο ότι θα εκκινούσε όλες τις επιθέσεις της ομάδας του όμως το ρίσκο στα μετόπισθεν λόγω της έλλειψης ταχύτητας ήταν εμφανές.

Ακόμη μια αμυντική ολιγωρία και ο Τζοβάρας άνοιξε το σκορ

Αυτό εκμεταλλεύτηκε μόλις στο ένατο λεπτό ο Τζοβάρας ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και συγκεκριμένα του Ανδρούτσου και βλέποντας Σισέ και Μπουχαλάκη απλώς να τον κοιτούν, εκτέλεσε τον Τζολάκη με εντυπωσιακό τελείωμα με το εξωτερικό διαμορφώνοντας το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα όμως ο Γιώργος Μασούρας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ανδρέα Γιαννιώτη μετά από ωραία προσπάθεια ενώ την ίδια μοίρα είχε και το σουτ του Κασάμι λίγα λεπτά αργότερα με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μην αιφνιδιάζεται παρά την κόντρα στα σώματα.

Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Μίτσελ συνεχιζόταν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παϊτίμ Κασάμι σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ ενώ ο Γιώργος Μασούρας συνέχιζε να σπαταλά κλασικές ευκαιρίες.

Ο Σισέ ισοφάρισε και ο Μαρσέλο με καταπληκτικό γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή

Το γκολ «μύριζε» αρκετή ώρα και εν τέλει αυτός που κατάφερε να ισοφαρίσει από πλευράς Ολυμπιακού ήταν στο 38′ ο Παπέ Αμπού Σισέ. Ο Σενεγαλέζος μέχρι εκείνο το σημείο δεν βρισκόταν σε ιδιαίτερα καλή μέρα όμως το γκολ που πέτυχε διόρθωσε τα όποια λάθη στα οποία είχε υποπέσει.

Η ισοφάριση των ερυθρόλευκων δεν έριξε καθόλου το ρυθμό τους. Ο Ανδρέας Γιαννιώτης συνέχιζε το… χουνέρι στο Μασούρα αποκρούοντας κάθε του τελική εντός εστίας. Αυτός που ολοκλήρωσε όμως την ανατροπή ήταν στο 45+1′ ο Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος έβαλε άλλο ένα απίθανο γκολ αυτή τη φορά με βολ-πλανέ στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη και το πανηγύρισε αλά… Κριστιάνο!

Το γκολ της τιμής του Κωτσόπουλου σφράγισε το τελικό 2-2

Ο Ατρόμητος δεν είχε κάτι να χάσει αφού η πρόκριση είχε κριθεί συνεπώς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο παίζοντας για την τιμή του. Γι’ αυτό και ο Κωτσόπουλος ισοφάρισε μόλις στο 51′ εκμεταλλευόμενος αμυντική αδράνεια των ερυθρόλευκων αυτή τη φορά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου είδε τις δύο ομάδες ναι μεν να… κατεβάζουν ταχύτητα αλλά να μην αλλάζουν πολλά πράγματα όσον αφορά την ουσία. Συγκεκριμένα, ο Μαρσέλο έδειχνε σε κάθε του επαφή την αστείρευτη ποιότητά του και ο Μασούρας… αστοχούσε σε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν περισσότερες συγκινήσεις με Τζολάκη και Γιαννιώτη να μην απειλούνται σε μεγάλο βαθμό με το 2-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.