Φούλαμ - Τσέλσι 2-1: Κατήφορος δίχως σταματημό για την Τσέλσι

epa

Νέα ήττα για τους «μπλε» στο ντέρμπι του δυτικού Λονδίνου απέναντι στην εξαιρετική Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα.

Η Φούλαμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του δυτικού Λονδίνου με σκορ 2-1.

Οι Κότατζερς βύθισαν ακόμα περισσότερο την απογοητευτική Τσέλσι της μίας νίκης σε εννέα παιχνίδια, έπιασαν τους 31 βαθμούς και ανέβηκαν στην έκτη θέση μπροστά από την Λίβερπουλ.

Η Τσέλσι, που και πάλι είχε πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, παρέμεινε 10η με 25 πόντους, η Ευρώπη απομακρύνεται και η πίεση στον Γκρέιαμ Πότερ αυξάνεται.

Η Φούλαμ άντλησε έμπνευση από τον εξαιρετικό τερματοφύλακα της, Λένο και κατάφερε να προηγηθεί στο 25′, σε ένα πρώτο ημίχρονο με εκπληκτικά γρήγορο ρυθμό, με έναν πρώην παίκτη της Τσέλσι, τον Γουίλιαν, το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Βραζιλιάνος επέλεξε να μην πανηγυρίσει το γκολ σε βάρος της παλιάς του ομάδας

Οι «μπλε» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισαν με τον Κουλιμπαλί στο 47′, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μάουντ στο δοκάρι.

Κι ενώ έδειχνε να βρίσκει ρυθμό η Τσέλσι, ήρθε η αποβολή στο 58′ του πολύ καλού στο ντεμπούτο του στο πρώτο ημίχρονο, Ζοάο Φέλιξ. Ο Πορτογάλος έκανε επικίνδυνο φάουλ στον Τέτε, αποβλήθηκε και δυσκόλεψε τη ζωή των συμπαικτών του.

Η Τσέλσι δεν προσπάθησε να κρατήσει την ισοπαλία, αλλά έπαιξε για τη νίκη. Ωστόσο, μία κακή εκτίμηση του Κέπα σε σέντρα του Περέιρα από δεξιά, έφερε το πρώτο γκολ του Βινίσιους με τα χρώματα της Φούλαμ, καθώς ο Βραζιλιάνος έστειλε εύκολα την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία με κεφαλιά για το τελικό 2-1 στο 73′.