Γιουνάιτεντ - Σίτι 2-1: Ανατροπή στο Μάντσεστερ, τη χάρηκε η Άρσεναλ

ΑΠΕ

Αφεντικό στο Μάντσεστερ η Γιουνάιεντ, πέτυχε την ανατροπή επί της Σίτι και οι πανηγυρισμοί έφτασαν ως το… Λονδίνο και την Άρσεναλ.

Ποιος είναι το αφεντικό στο Μάντσεστερ; Ποιος είχε το μεγαλύτερο κίνητρο πριν το ματς; Ερωτήματα, στα οποία ενδεχομένως να δίνει απαντήσει η νίκη της Γιουνάιτεντ επί της Σίτι με 2-1. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι η Άρσεναλ είναι η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της πόλης.

Προφανώς και η Γιουνάιτεντ. Διότι η νίκη την έφερε σε απόσταση ενός βαθμού από τη Σίτι. Ταυτόχρονα δίνει την ευκαιρία και στην Αρσεναλ να ξεφύγει οκτώ βαθμούς από τους «πολίτες» στη μάχη του τίτλου. Προϋπόθεση να νικήσει αύριο εκτός έδρας την Τότεναμ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι «πατούσε» καλύτερα στο Ολντ Τράφορντ, χωρίς να φτάσει στο γκολ. Μάλιστα αυτή που κάποιες φορές έφτασε κοντά στο γκολ ήταν η Γιουνάιτεντ. Όπως στο 35ο λεπτό, όταν ο Μαρσιάλ πέρασε τον Έντερσον, σούταρε αλλά ο Γουόκερ έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε και στο δεύτερο ημίχρονο την κατοχή αλλά και την ουσία αυτή τη φορά καθώς πήρε το προβάδισμα στο 60ό λεπτό. Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα από δεξιά κι ο Γκρίλις με κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Η Γιουνάιτεντ όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… πεθάνει. Στο 79ο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες έφερε το ματς στα ίσια με με σουτ και άφησε τους παίκτες της Σίτι να φωνάζουν για τον εκτεθειμένο Ράσφορντ που τελικά δεν είχε συμμετοχή στη φάση.

Είχε όμως στην επόμενη φάση της Γιουνάιτεντ. Ο Ράσφορντ έκανε το 2-1 αφού ήταν ο αποδέκτης της μπαλιάς του Γκαρνάτσο και έτσι έφτασε στην ανατροπή η Γιουνάιτεντ.