ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0: Νέα αρχή για την ΑΕΚ, φιλική νίκη επί του Απόλλωνα

Με γκολ των Ανσαριφάρντ και Λιβάι από στατικές φάσεις, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα σε φιλικό στα Σπάτα

Μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό από την Βελέζ Μόσταρ στον Β’ προκριματικό γύρο του UEFA Conference League, η ΑΕΚ συνέχισε την προετοιμασία της για την έναρξη του πρωταθλήματος με φιλικό απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στο προπονητικό κέντρο στα Σπάτα, με την Ένωση να επικρατεί με 2-0.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς σκόραρε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τους Ανσαριφάρντ και Γκαρσία ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα κιτρινόμαυρα πραγματοποίησαν οι Εχσάν Χατζισαφί και Κλεμάν Μισελέν.

Σταθερά με 4-2-3-1

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 ενώ δεδομένων των απουσιών των Μάνταλου, Μπακάκη, Μιτάι, Γαλανόπουλου και Αραούχο, θέση στο δεξί άκρο της άμυνας πήρε ο Στράτος Σβάρνας, με τον Μουαμέρ Τάνκοβιτς να αντικαθιστά τον αρχηγό της ΑΕΚ πίσω από τον επιθετικό και τον Εχσάν Χατζισαφί να κάνει το ντεμπούτο του στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ προηγήθηκε με γυριστό σουτ του Ανσαριφάρντ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς και κεφαλιά του Λε Ταλέκ. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα η Ένωση έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, κυρίως με τους Αλμπάνη και Ανσαριφάρντ.

Αλλαγή σε 4-3-3

Ο Σέρβος τεχνικός της ΑΕΚ αποφάσισε να χρησιμοποιήσει 4-3-3 στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σάκχοφ να αντικαθιστά τον Χρήστο Αλμπάνη στην ανάπαυλα και τον Τάνκοβιτς να μετατίθεται στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, η Ένωση πέτυχε το δεύτερό της γκολ, με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 50′, ενώ ένα δεκάλεπτο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του και τρίτο συνολικά γκολ.

Στο 61ο λεπτό, ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα έκανε και ο Κλεμάν Μισελέν, ο οποίος αντικατέστησε τον Στράτο Σβάρνα στο δεξί άκρο της άμυνας. Στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, ευκαιρίες δεν υπήρξαν και το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Α’ ημίχρονο: Στάνκοβιτς, Σβάρνας, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Τάνκοβιτς, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ.
Β’ ημίχρονο: Στάνκοβιτς, Σβάρνας (61′ Μισελέν), Βράνιες (81′ Μήτογλου), Τζαβέλλας (81′ Λάτσι), Χατζισαφί (81′ Παρράς), Λε Ταλέκ (81′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Γκαρσία (81′ Ραντόνια), Τάνκοβιτς (81′ Ρουκουνάκης), Αλμπάνης (46′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (81′ Κοσίδης).

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης αγωνίστηκαν οι: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Κραγιόπουλος, Τσιλούλης, Παμλίδης, Ντάουντα. Έπαιξαν και οι Ιωαννίδης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ράιλι, Ματέι.