ΑΕΚ - Παναιτωλικός 4-1: Ποδοσφαιρική πανδαισία στην Αγιά Σοφιά και... σε απόσταση βολής από την κορυφή!

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Παναιτωλικό με 4-1, προσέφερε γκολ και θέαμα στη Νέα Φιλαδέλφεια και διέλυσε την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου με χερσαίες και εναέριες… παραβιάσεις της εστίας της!

Καταιγιστική για άλλο ένα παιχνίδι η ΑΕΚ, έδειξε τα… δόντια της στον Παναιτωλικό και στις υπόλοιπες διεκδικήτριες του τίτλου συντρίβοντας τους Αγρινιώτες με 4-1.

Με την άνετη νίκη τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν πια σε απόσταση ενός πόντου από τον Παναθηναϊκό, γεγονός που έχει σκορπίσει ενθουσιασμό στους χιλιάδες φίλους της.

O Ματίας Αλμέιδα χρησιμοποίησε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα:

Από τα πρώτα λεπτά η Ένωση έβγαλε  στο παιχνίδι της ποιότητα, ενέργεια, έπαιξε επιθετικά, «στραγγάλισε» τον αντίπαλο και βρήκε με άνεση δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα με τους Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία στο 13′ και στο 35 αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ επιτίθονταν από τον άξονα, από δεξιά και από αριστερά, χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα από το μαρκάρισμα των αντιπάλων και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ πριν βγει το 45λεπτο.

Ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά τυχερός που κατάφερε να βγάλει το ημίχρονο όντας ένα μόνο γκολ πίσω, καθώς με το πέναλτι που κέρδισε στο χέρι του Ρότα, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 39′ με τον Ζοάο Πέδρο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε πολύ γρήγορα το τρίτο γκολ και πάλι με κεφαλιά του Πινέδα που ήρθε από πίσω ως κρυφός κυνηγός και νίκησε πολύ εύκολα το  ασταθές κεντρικό δίδυμο του Παναιτωλικού κι ένα τέταρτό με καταπληκτικό σουτ του Άμραμπατ. Δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (51-55).

Παρά το 4-1 η ΑΕΚ, προφανώς για να ευχαριστήσει και τον κόσμο της που κατέκλυσε για άλλη μια φορά τις εξέδρες, συνέχισε να επιτίθεται και να προσπαθεί να πετύχει κι άλλα γκολ. Στο 72′ ο Αλμέιδα έκανε τέσσερις αλλαγές μαζεμένες, ο ρυθμός δεν έπεσε, αλλά η ΑΕΚ δεν έφτασε στο 5-1, αν και δημιούργησε πολλές φάσεις.

Ο Αλμέιδα, που αποθεώθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα μετά και την πρόσφατη ανανέωση του συμβολαίου του, άκουσε το όνομα του πολλές φορές να γίνεται σύνθημα στα χείλη των φιλάθλων. Όχι άδικα…

Ένα όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα στη Νέα Φιλαδέλφεια.