Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Το δέκα στον Χάμες, το... άριστα στον Μασούρα!

Eurokinissi

Τέταρτη διαδοχική νίκη για τον Ολυμπιακό, τέταρτο σερί «μηδέν» στην άμυνα και ο πρωταθλητής… βρυχάται! – Ο Άρης του έβαλε δύσκολα στο Φάληρο, αλλά η απελευθέρωση του Χάμες και το γκολ-χρυσάφι του Μασούρα, άλλαξαν τα πάντα!

Η έμπνευση του Μίτσελ να ρίξει τον Μασούρα με τη σέντρα στο β΄ημίχρονο, μετά από 45 λεπτά χωρίς φάση και παράλληλα να απελυθερώσει τον Χάμες Ροντρίγκες ήταν το κλειδί που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Άρη και έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό με 1-0.

Ο Μασούρας, «δήμιος» του Άρη που βλέπει τα κιτρινόμαυρα και κάτι παθαίνει, καθώς έχει σκοράρει οκτώ φορές απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης σε 15 αγώνες (είχε ανοίξει το σκορ και στο Βικελίδης στον πρώτο γύρο), έκρινε το ντέρμπι με το γκολ σε 50 δευτερόλεπτα. Το γούρι του Μασούρα διέλυσε τη γκίνια στο σκοράρισμα κι αυτό φάνηκε άλλωστε στον τρόπο με τον οποίο πανηγύρισε τόσο έξαλλα.

Αλλά κι ο Χάμες βρήκε τον εαυτό του στο δεύτερο ημίχρονο και φώτισε το γήπεδο με την εμφάνισή του, όταν η μπάλα περνούσε πάντα από τα πόδια του, καθώς στο πλάνο με τα τρία δοκάρια που δεν απέδωσε, ήταν το δέκα το καλό!

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός προσπέρασε τον ΠΑΟΚ και βρίσκεται μόνος στην τρίτη θέση  της βαθμολογίας και θα περιμένει ξανά τον Άρη στο ματς Κυπέλλου της Τετάρτης, πριν πάει στο Περιστέρι για το ματς με τον Ατρόμητο.

Ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά αιφνιδιάστηκε και πλήρωσε μια στιγμιαία ολιγωρία, που του κόστισε.

Η ενδεκάδα με τα τρία δεκάρια του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός παρέταξε την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε στα τελευταία νικηφόρα παιχνίδια (και με ευρύ σκορ) με τα τρία δεκάρια, δηλαδή, Χάμες, Φορτούνη και Μπιέλ, σε μια προσπάθεια να ελέγξει και τον ρυθμό, αλλά και το παιχνίδι, κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια του.

Mε τρία εξαρο-οκτάρια ο Άρης

Ο Άλαν Πάρντιου απάντησε στα δεκάρια του Ολυμπιακού με τρία εξαρο-οκτάρια, αφήνοντας στον πάγκο τον επιτελικό Μάνου Γκαρθία και ξεκινώντας με Ετέμπο, Νταμπό και Νταρίντα, για να κλείσει τους χώρους, να βγάλει κλεψίματα και να προσπαθήσει να τρέξει στην κόντρα τον Ολυμπιακό.

Hμίχρονο με ένα γκολ οφ σάιντ για κάθε ομάδα

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική στην εστία κι αυτό το στατιστικό δείχνει από μόνο του την εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Τα χαφ του Άρη «κούμπωσαν» στα δεκάρια του Ολυμπιακού, έκλεισαν τους χώρους και δεν επέτραψαν στους παίκτες του Μίτσελ να δημιουργήσουν, ενώ και οι ποδοσφαιριστές του Άρη αναπτύσσονταν με ταχύτητα, τους έλειπε όμως κάτι στην εκτέλεση, όταν πλησίαζαν στην περιοχή. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να να μην χρειαστεί να επέμβουν οι δύο τερματοφύλακες. Ολυμπιακός και Άρης πέτυχαν από ένα γκολ, αλλά από θέση οφ σάιντ. Στο 29 με τον Μπακαμπού, που ήταν φανερά εκτεθειμένο, στο 43′ με τακουνάκι του Νταρίντα ο Άρης, που χρειάστηκε και η παρέμβαση του VAR.

Μασούρας με γκολ από τα… αποδυτήρια!

Ο Μίτσελ βλέποντας την τακτική του να μην αποδίδει θυσίασε τον Φορτούνη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έριξε στο ματς τον Μασούρα κι αυτός τον δικαίωσε πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Χάμες σέρβιρε με άνεση, ο Μπράμπετς βγήκε από τη ζώνη ευθύνης του για να κλείσει, ο Οντουμπάτζιο έχασε τον Μασούρα και το 1-0 έγινε με κεφαλιά από τον ίδιο άνθρωπο που είχε ανοίξει το σκορ και στο Κλεάνθης Βικελίδης στο ματς του πρώτου γύρου. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός!

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με ένα γέμισμα του Νταμπό στον Γκρέι που βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος σε μια φάση που συγκρούστηκε και με τον Πασχαλάκη.

Η αλλαγή του Φορτούνη απελεύθερωσε τον Χάμες

Η έξοδος του Φορτούνη, πέρα από το γρήγορο γκολ, απελευθέρωσε και τον Χάμες Ροντίγκες, που πλέον άρχισε να παίρνει πιο συχνά την μπάλα στα πόδια του δημιουργώντας προϋποθέσεις και για δεύτερο γκολ. Ο Κολομβιανός ήταν κεφάτος στο δεύτερο ημίχρονο και ταυτόχρονα ανέβασε ψηλά τον Ολυμπιακό, απέναντι στην άμυνα του Άρη, που άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα, χάνοντας ευκαιρίες.