ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ: Επιβλητική εμφάνιση της Αϊντχόφεν και κούπα μετά από πέντε χρόνια

Μ’ έναν Νόνι Μαντουέκε να πετάει…φωτιές σκοράροντας δυο γκολ και τον Άγιαξ να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 40′ λόγω αποβολής του Ταγκλιαφίκο, η Αϊντχόφεν κέρδισε τον «Αίαντα» με 4-0 και κατέκτησε το δωδέκατο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Η Αϊντχόφεν επικράτησε του Άγιαξ με 4-0 στο Σούπερ Καπ Ολλανδίας στέλνοντας το «μήνυμα» της ενόψει της έναρξης της νέας σεζόν, παίρνοντας ξανά το τρόπαιο μετά από πέντε χρόνια.

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που τα είχε όλα, η Αϊντχόφεν έφτασε να προηγείται με 2-0 του Άγιαξ στο πρώτο μισάωρο με ντοπιέτα του Νόνι Μαντουέκε. Ενδιάμεσα, ο «Αίαντας» είχε ισοφαρίσει με γκολ του Αλέ στο 13′, το οποίο όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Σαν να μην έφταναν αυτά που ήδη συνέβησαν τα πρώτα τριάντα λεπτά, ο Άγιαξ είδε τον Ταλιαφίκο να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, όμως το αριθμητικό μειονέκτημα δεν του επέτρεψε να επικρατήσει απέναντι στην πολύ καλή Αϊντχόφεν. Σαν αποτέλεσμα αυτού οι «αγρότες» βρήκαν και τρίτο γκολ απέναντι στον «Αίαντα» με τον Γιόρμπε Βερτέσεν στο 76ο λεπτό ενώ ο Μάριο Γκέτσε ήρθε στο 89ο λεπτό για να βάλει το…κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώσει το τελικό 4-0.