ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 0-1: Λύτρωση στο... τελευταίο δευτερόλεπτο!

ΣΠΟΡΑΡ ΠΑΣ
EUROKINISSI

Μια απίθανη γκάφα του Μορέιρα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων προσέφερε πέναλτι-δώρο στον Παναθηναϊκό και έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να πάρουν λυτρωτική νίκη στα Γιάννινα με 1-0 και να διατηρηθούν στο +4 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός πήγε να παίξει στους «Ζωσιμάδες» κόντρα σε μία ομάδα που δεν έχασε στην έδρα της από Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Αυτό από μόνο του ανέβαζε τον δείκτη δυσκολίας για τους «πράσινους» που στα τελευταία παιχνίδια μετρούν μόλις μία νίκη, δύο ισοπαλίες και την πρόσφατη ήττα στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ.

Το μόνο θετικό πριν από τη σέντρα για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήταν οι άδειες εξέδρες λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων. Θετική, όμως, ήταν συνολικά και εικόνα του τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί και να «χτίσει» τις βάσεις του διπλού.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 66′ μετά από ένα λάθος του Σένκεφελντ που παραλίγο να ήταν ολέθριο με το δοκάρι να σώζει τον Παναθηναϊκό. Ο Ολλανδός δέχτηκε την πάσα από τον Μπρινιόλι μέσα στην περιοχή, ο Σένκεφελντ γλίστρησε και ο Μπάλαν έκλεψε, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ιταλού τερματοφύλακα.

Έπεσε πάνω στον Τσιντώτα

Με τον Ιωαννίδη βασικό, αντί του Σπόραρ, αλλά και τον Βαγιαννίδη στην αρχική ενδεκάδα, οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα σωστά, δημιούργησαν φάσεις, κυριάρχησαν, αλλά είτε έστελναν την μπάλα άουτ είτε υπήρχε ο εξαιρετικός Τσιντώτας που… έπαθε Νόιερ και με τις επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν. Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα περιοριζόταν σε μία κατοχή της τάξεως του 35-40%, χωρίς τη μεγάλη φάση και μόνο ένα σχετικά καλό τελευταίο πεντάλεπτο που έκοψε τη φόρα του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, δεν άλλαξε ούτε η εμφάνιση του Τσιντώτα, ο οποίος κράτησε για ακόμα μία φάση το 0-0 στην ευκαιρία του Φώτη Ιωαννίδη στο 51ο λεπτό μετά από κάθετη του Κουρμπέλη που «έκοψε» στα δύο τον ΠΑΣ.

Ο Γιοβάνοβιτς δεν είδε προκοπή έτσι και έριξε στο ματς και τον Σπόραρ αντί του Βέρμπιτς, δίπλα στον Ιωαννίδη και με 4-4-2 τα έπαιξε όλα για το τρίποντο της νίκης απέναντι σε μία ομάδα που μόνο αμυνόταν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 66′ μετά από ένα λάθος του Σένκεφελντ που παραλίγο να ήταν ολέθριο με το δοκάρι να σώζει τον Παναθηναϊκό. Ο Ολλανδός δέχτηκε την πάσα από τον Μπρινιόλι μέσα στην περιοχή, ο Σένκεφελντ γλίστρησε και ο Μπάλαν έκλεψε, έκανε το σουτ με το εξωτερικό αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ιταλού τερματοφύλακα.

Λυτρώθηκε από το VAR

Οσο περνούσε ο χρόνος η πίεση για τον Παναθηναϊκό αυξανόταν ειδικά από τη στιγμή που ο Τσιντώτας έμοιαζε με ένα απροσπέλαστο εμπόδιο και σε κάθε φάση νικούσε τους παίκτες των φιλοξενούμενων. Ιωαννίδης, Κουρμπέλης, Παλάσιος και Μπερνάρ πρόσθεσαν κι άλλες χαμένες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις από το VAR. Ο Μορέιρα έκανε πέναλτι στον Κουρμπέλη που φάνηκε στο ριπλέι, ο διαιτητής δεν το είδε, κλήθηκε από το VAR να το δει, το υπέδειξε και ο Σπόραρ σε ένα deja vu του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, σκόραρε από την άσπρη βούλα και χάρισε στην ομάδα του μία μεγάλη νίκη.

Ένα καθαρό πέναλτι ή για να το θέσουμε καλύτερα μία γκάφα του Μορέιρα έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη που τον διατηρεί στο +4 από τη δεύτερη ΑΕΚ. Ό,τι δεν κατάφερε σε όλο το ματς όντας καλύτερος, το πέτυχε από την άσπρη βούλα με τον Σπόραρ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Νίκη να ‘ναι κι όπως να ‘ναι, που λέει κι ο θυμόσοφος λαός.