LIGUE 1: Με το... αριστερό στην πρεμιέρα η Λιόν, εύκολη ανατροπή για Παρί

Προ εκπλήξεως ήρθε η Λιόν, η οποία στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος ήρθε ισόπαλη (1-1) με τη Μπρεστ. Η Παρί Σεν Ζερμέν, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την νεοφώτιστη Τρουά δεν δυσκολεύτηκε ν΄ανατρέψει το σκορ και να κερδίσει.

Ξεκινώντας από το πρώτο παιχνίδι της ημέρας, για την πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος, η Λιόν «στραβοπάτησε» κόντρα στην Μπρεστ. “Κόλλησε” στο 1-1, εκκινώντας με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα.

Στα αγωνστικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 43ο λεπτό, με ένα υπέροχο σουτ του Ίρβιν Κάρντονα. Οι παίκτες του Πίτερ Μπος, στο δεύτερο μέρος αντέδρασαν, προσπαθώντας να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Ισλάμ Σλιμανί στο 62ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η Λιόν πίεσε για τη νίκη, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Στο άλλο παινχίδι η Κυπελλούχος Γαλλίας, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, κόντρα στην Τρουά και να πάρει το «τρίποντο» στην πρώτη αγωνιστική.

Η Παρί, αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, με γκολ από τ’ αποδυτήρια του Ελ Χαγιάμ στο 9ο λεπτό. Ωστόσο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο αντέδρασε άμεσα και μέχρι το 22ο λεπτό είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ένα γκολ του Χακίμι στο 19′, ο οποίος άνοιξε και «λογαριασμό» με την Παρί Σεν Ζερμέν, και ένα του Μάουρο Ικάρντι έδωσαν το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πολύ ήρεμα, με την Τρουά να προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Η νίκη για τους Παριζιάνους ήρθε πιο εύκολα, απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1.