ΑΕΚ - Πανσερραϊκός 3-0: Ο νόμος της Αγιά Σοφιάς ισχύει και στο Κύπελλο

EUROKINISSI

Η Ένωση δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον μαχητικό Πανσερραϊκό, αλλά στην επανάληψη βρήκε διαδρόμους κι έφτασε στο άνετο 3-0 που τη βάζει με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα πλάνα του για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μπορεί να αρχίσει να κάνει ο Ματίας Αλμέιδα, μετά την καθαρή νίκη της ΑΕΚ με 3-0 επί του Πανσερραϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μια επιτυχία που διατήρησε το απόλυτο των νικών της Ένωσης στο νέο της σπίτι, που δίνει φτερά στα πόδια των παικτών της

Ο Αργεντινός τεχνικός παρουσίασε μια πειραματική ενδεκάδα με εννέα αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό, διατηρώντας βασικούς μόνο τον Χατζισαφί στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Πινέδα αυτό΄τη φορά στον άξονα.

Η σκέψη του ήταν να βγάλει το πρώτο ημίχρονο δίνοντας ανάσες σ’ αυτούς που έχουν τραβήξει κουπί μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα και να περάσει στο δεύτερο 45λεπτο ορισμένους βασικούς, την ώρα που οι παίκτες του Πανσερραϊκού θα είχαν αρχίσει να κουράζονται, στην προσπάθειά τους να ακολουθήσουν το ρυθμό της ΑΕΚ. Ένα πλάνο που του βγήκε.

Γρηγόρη, αλλά ασύνδετη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να παίξει γρήγορα, αλλά ήταν ολοφάνερο ότι οι πολλές αλλαγές προκάλεσαν ανομοιογένεια απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε πολύ φιλόδοξα στο παιχνίδι με πίεση ψηλά στην στην πρώτη πάσα στην άμυνα της αντιπάλου. Ο Παύλος Δερμιτζάκης έχει δημιουργήσει ένα σύνολο πολύ δεμένο, που κρατούσε τις γραμμές και τις αποστάσεις στο γήπεδο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι συγκαταλέγεται μεταξύ των φαβορί για την άνοδο στην Super League.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε από μια ατομική προσπάθεια του Φερνάντες στο 28′.

Ο Iσπανός ήταν το πιο δραστήριος παίκτης της ΑΕΚ στο ημίχρονο με συμπαραστάτη τον Mάνταλο, o οποίος έφτασε κοντά στο γκολ στο 40′.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ένωση άσκησε μεγάλη πίεση με την άνοδο και του Πινέδα, αλλά το γκολ δεν ήρθε.

Γκολ και θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο (55′) με τον Μάνταλο, που πήρε το ριμπάουντ από το σουτ το Πινέδα και την απόκρουση του Γιαννίκογλου, κι αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών της, καθώς έφυγε το άγχος.

Ο Πανσερραϊκός δυσκολευόταν πια να ακολουθήσει το ρυθμό της ΑΕΚ, η οποία ενισχύθηκε και με κάποιους βασικούς που περνούσε σταδιακά στο παιχνίδι ο Αλμέιδα μετά το 1-0 και στο 68′ ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε το 2-0.

Το ματς από κει και πέρα εξελίχθηκε σε μονόλογο της ΑΕΚ, που έψαξε το τρίτο γκολ και το βρήκε με ωραία ομαδική προσπάθεια στο 90′ και σκόρερ τον Πινέδα.