ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-0: Με λένε Τάισον και ήρθα να γίνω βασιλιάς της Τούμπας!

Ο Τάισον χρειάστηκε ένα λεπτό στο χορτάρι για να σκοράρει και να «εκτελέσει» τον Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου με νίκη 2-0 και εξαιρετική εμφάνιση.

Με τον Μπράντον να μη λαθεύει σε τετ-α-τετ και τον Τάισον να σκοράρει ένα λεπτό μετά την είσοδό του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού, που είδε δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και έβαλε και την Τούμπα στην εξίσωση αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τους «πράσινους» οι οποίοι και κατάφεραν να βάλουν μπλόκο στη μεσαία γραμμή. Ο Μπερνάρ ήταν ο πλέον κινητικός στη μεσαία γραμμή, και έμοιαζε να είναι παντού, καθορίζοντας τον ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός είχε την μεγάλη ευκαιρία του 21′, με το σουτ του Τσέριν να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 27′ ο Παναθηναϊκός δημιούργησε επικίνδυνη κατάσταση στην εστία του ΠΑΟΚ με τον Κουρμπέλη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Μπράντον αξιοποίησε το λάθος των πράσινων στο 52′ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι πράσινοι, χωρίς τον Μπερνάρ έδειξαν να μην έχουν κανένα στήριγμα στη μεσαία γραμμή.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή,  με τον Τάισον να μπαίνει στην αναμέτρηση και ένα λεπτό αργότερα να σκοράρει με γλυκό πλασέ για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και προσπάθησε να παίξει στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, που δεν μπόρεσε να απειλήσει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης καθώς πέτυχε μια καθαρή νίκη που θα πρέπει να την υπερασπιστεί σε μια εβδομάδα στη Λεωφόρο.