Μάντσεστερ Σ. - Τότεναμ 4-2: Έφαγε δύο στο ημίχρονο, επέστρεψε με καρέ και σκόρπισε τρόμο

Με 2-0 γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών η Τότεναμ έβαλε… βόμβα στο «Έτιχαντ» που έσκασε στα χέρια του Γκουαρδιόλα και της ομάδας του, αλλά η Σίτι επέστρεψε επιβλητικά μέσα σε 12′ στο β’ μέρος και αποκατέστησε την… τάξη. Το κερασάκι στο 89′ από τον κορυφαίο και δις σκόρερ Μαχρέζ (4-2)

Δέχθηκε δύο γκολ σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε με τρία σε 11′ στο β’ και τέσσερα συνολικά, για να πάρει τη νίκη με 4-2. Απίθανη Σίτι, όχι απλά έκανε την ανατροπή σε βάρος της επικίνδυνης Τότεναμ, αλλά «καθάρισε» και με σκορ ασφαλείας με κορυφαίο του γηπέδου τον Ριάντ Μαχρέζ.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους η ομάδα του Κόντε πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Στο 44′ από λάθος γύρισμα από τον Έντερσον στην περιοχή της ομάδας του ο Μπέντανκουρ πίεσε τον Ρόδρι, ο οποίος απομάκρυνε προς τον Κουλουσέβσκι, με τον Σουηδό να πλασάρει για το 1-0. H Tότεναμ πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 45+2′ ο Κουλουσέβσκι τροφοδότησε από τα δεξιά τον Κέιν, ο οποίος νίκησε τον Ρόδρι, έκανε το σουτ, με τον Έντερσον να διώχνει, τον Έμερσον να παίρνει το ριμπάουντ και με το κεφάλι να κάνει το 2-0.

Μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, στο γήπεδο η Σίτι επέστρεψε… αγριεμένη. Αρχικά μείωσε με τον Άλβαρες στο 51′, για να φέρει την κατάσταση στα ίσια ο Χάαλαντ δύο λεπτά αργότερα. Στο 63′ ο Μαχρές με δόση τύχης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 89′ με υπέροχο πλασέ και τον Πεπ Γκουαρδιόλα να το πανηγυρίζει σαν τρελός. Με το δίκιο του…