Premier League: Βυθίζονται Σαουθάμπτον και Έβερτον αναδύεται η Νότιγχαμ

Η Νότιγχαμ κατάφερε να βρει στο 84′ την ισοφάριση στην έδρα της Μπόρνμουθ, ενώ η Γουέστ Χαμ πήρε με 2-0 το ματς ζωής και θανάτου απέναντι στην Έβερτον.

Η θηλιά στο λαιμό της Σαουθάμπτον και τις Έβερτον σφίγγει επικίνδυνα μετά τις νέες ήττες τους την ώρα που η Γουέστ Χαμ, αλλά και η Νότιγχαμ, πήραν βαθιές ανάσες. Σε τροχιά Ευρώπης παρέμεινε η Μπράιτον.

H Νότιγχαμ βρέθηκε πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς, στο 28′, όταν το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μπόρνμουθ,  ο Ουαταρά βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Άντονι, ο οποίος έγραψε το 1-0. Ο Γιέιτς κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR και η Φόρεστ έμεινε χωρίς γκολ σε πρώτο ημίχρονο για 14η φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν να κυνηγούν την ισοφάριση και τη βρήκαν 84′ με τον Σάριτζ να σκοράρει εναντίον της παλιάς του ομάδας με κοντινή προβολή. Τελικό αποτέλεσμα 1-1.

Στο St Mary’s το ματς διακόπηκε λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν ένα drone εμφανίστηκε πάνω από το γήπεδο. Για λόγους ασφαλείας οι παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, για να επανέλθουν 10 λεπτά αργότερα και να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα πρωτοφανές περιστατικό στα γήπεδα της Premier League. Η Άστον Βίλα ήταν καλύτερη από την Σαουθάμπτον και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 77′ με κεφαλιά του Γουότκινς και να κρατήσει μέχρι το φινάλε το πολύτιμο 1-0.

Στη μάχη των δύο παραδοσιακών δυνάμεων του πρωταθλήματος, της Γουέστ Χαμ και της Έβερτον, που φέτος παλεύουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό, τα «σφυριά» κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ του Μπάουεν στο 34′ και στο 41′. Ο 26χρονος Άγγλος επιθετικός έφτασε τα 25 γκολ στο πρωτάθλημα, από τα οποία τα 21 τα έχει πετύχει στο London Stadium! Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ήταν μια ακόμη βαθιά μαχαίρια για τα «ζαχαρωτά», που βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 15 βαθμούς όσους έχει και η Σαουθάμπτον, ενώ η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στους 18 και πέρασε πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη όπου έπεσε η Μπόρνμουθ με 17.

Στο Λέστερ, η φορμαρισμένη Μπράιτον άνοιξε το σκορ με τον «καυτό» Ιάπωνα Μιτόμα στο 27′, για να ισοφαρίσει  ο Ολμπράιτον στο 38′. Η επαναφορά των «αλεπούδων» συνεχίστηκε στο 63′ με σκόρερ τον Μπαρνς από πολύ κοντά. Η Λέστερ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, καθώς στο 88′ ο Φέργκιουσον έφερε το ματς και πάλι στα ίσα για το τελικό 2-2.