Άρης-Βόλος 3-0: Ισπανικός τυφώνας... Μάνου στο Βικελίδης!

Eurokinissi

Ο Μάνου Γκαρθία έκανε το παιχνίδι της χρονιάς, διέλυσε την άμυνα του Βόλου και με χατ τρικ πρωταγωνίστησε στην μεγάλη νίκη του Άρη επί του Βόλου! Το ένα γκολ καλύτερο από το άλλο για τον Ισπανό, που χτύπησε σαν ανεμοστρόβιλος τον Βόλο!

Ο Μάνου Γκαρθία ξέσπασε στον Βόλο! Ο Ισπανός μέσος, για τον οποίο ο Άρης έκανε το καλοκαίρι ρεκόρ μεταγραφής για να τον αποκτήσει, πήρε στις πλάτες του την λαβωμένη ομάδα των κιτρίνων και με τρία πανέμορφα γκολ διέλυσε τον Βόλο πετυχαίνοντας το δεύτερο χατ τρικ της χρονιάς μετά τον Λουίς Πάλμα.

Ο Ισπανός ήταν απολαυστικός, έκανε ότι ήθελε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι παίκτες του Βόλου δεν μπορούσαν να τον αντιμετωπίσουν και οδήγησε τον Άρη σε μια κομβική νίκη που τον έφερε στην 5η θέση, ξανά πάνω από την ομάδα της Μαγνησίας.

Με Ντουκουρέ ενδεκάδα μετά από 4,5 μήνες

Ο Άλαν Πάρντιου προσπάθησε να καλύψει τα κενά των τεσσάρων σημαντικών απουσιών των Καμαρά, Πάλμα, Νταμπό και Καμάτσο. Η έκπληξη ήταν η επιστροφή του Ντουκουρέ στην ενδεκάδα μετά από 4,5 μήνες, για να δώσει ανάσες στον Ετέμπο ενόψει του Ολυμπιακού, ενώ θέση στην ενδεκάδα πήρε και ο Μάνου Γκαρθία, αλλά και οι δύο πλάγιοι μπακ, Εμπακατά και Πίρσμαν.

Ο Ντουκουρέ επέστρεψε στην ενδεκάδα

Έχασε και τον Εμπακατά

Ο Σαλέμ Εμπακατά πρόλαβε να παίξει μόλις 23 λεπτά καθώς έφυγε τραυματίας από το παιχνίδι με τράβηγμα στομν οπίσθιο μηριαίο, δίνοντας τη θέση του στον Οντουμπάτζιο, που δεν πρόλαβε να πάρει πολλές ανάσες. Ο Εμπακατά χάνει σίγουρα το ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, ίσως και την ΑΕΚ.

Ο Εμπακατά αποχωρεί τραυματίας

Σκληρό παιχνίδι, καθυστερήσεις και λίγο μπάλα…

Ο Άρης είχε από την αρχή τον έλεγχο, προσπαθούσε να βρει διαδρόμους και να μπει στην περιοχή του Βολου, κόντρα σε μια ομάδα με σαφή διάθεση να αμυνθεί, να κάνει καθυστερήσεις, να καταστρέψει τον ρυθμό και να προσπαθήσει να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Ο Πίρσμαν και ο Γκρέι σπατάλησαν τις δύο καλύτερες ευκαιρίες του Άρη. Μάνουν Γκαρθία, Νταρίντα και Ντουκουρέ είχαν κάνει κατάληψη στη μεσαί αγραμμή, αλλά ο Μαντσίνι δεν ήταν συγκεντρωμένος, ο Ματέο Γκαρσία ταλαιπωρούσε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και ο Πίρσμαν ήταν παραφωνία.

Βολίδα Μάνου Γκαρθία και 1-0 για τον Άλκη!

Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης τρύπησε την άμυνα του Βόλου και πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μαντσίνι αυτή τη φορά έβγαλε ασίστ στον Μάνου Γκαρθία που μπήκε από δεξιά και τράνταξε τα δίχτυα για το 1-0. Αμέσως μετά το γκολ πανηγύρισε κρατώντας τη φανέλα με το 19, με το όνομα του Άλκη στην πλάτη.

Ο Μάνου Γκαρθία αφιερώνει το πρώτο γκολ στη μνήμη του Άλκη

Το έκανε ξανά ο Μάνου!

Στο 60′ Μάνου Γκαρθία ξαναχτύπησε. Ο Ματέο ανατράπηκε έξω από την περιοχή, ο Μάνου πήρε το πλεονέκτημα και με νέο σουτ έκανε το 2-0  μέσα σε αποθέωση! Λίγο αργότερα ο διαιτητής Κατοίκος και ο Γκάμαρης στο VAR δεν είδαν ούτε χέρι του Εσκοβάλ, ούτε ανατροπή του Γκρέι, προκαλώντας διαμαρτυρίες στις εξέδρες.

Φοβερό γκολ και χατ τρικ για τον Ισπανό!

Ο Μάνου Γκαρθία απελευθερωμένος πλέον έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, προκαλώντας πανικό στους παίκτες του Βόλου με κάθε του κίνηση.  Στο 76′ ο Ισπανός είδε κενό χώρο, έπιασε μια βολίδα από μακριά και πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς!

Είναι χαρακτηριστικό ότι παρά την κούραση και το ματς της Τετάρτης που πλησιάζει, ο Άρης δεν έριξε ρυθμό και προσπάθησε να πετύχει και τέταρτο γκολ.