Ιωνικός – ΑΕΚ 1-2: Απόδραση… καρδιάς από τη Νεάπολη!

Ο Ιωνικός στρίμωξε στα σχοινιά την ΑΕΚ στη Νεάπολη, αλλά με οδηγό την καρδιά του Βίντα και εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο τελευταίο τέταρτο, η «Ένωση» απέδρασε με τεράστιο διπλό με «χρυσή» γκολάρα του Τσούμπερ στις καθυστερήσεις!

Ο παίκτης που είχε… τσακωθεί με το γκολ τη φετινή σεζόν, ο Στίβεν Τσούμπερ, υπέγραψε τη μεγάλη νίκη με ανατροπή της ΑEΚ με 2-1 επί του Ιωνικού.

Η Ένωση αυτή τη φορά δεν πέταξε κι άλλους πόντους στην προσπάθεια που κάνει να φτάσει τον Παναθηναϊκό, χάρη σε ένα εκπληκτικής ομορφιάς γκολ από τον Ελβετό στο 90+2′ και στην ισοφάριση του μετρίου, και πάλι, Ντομαγκόι Βίντα λίγο νωρίτερα, στο 82′. Ήταν το πρώτο γκολ του Κροάτη με τη φανέλα της ΑEΚ.

Η απουσία του Λιβάι Γκαρσία, την τελευταία στιγμή, φαίνεται ότι έκανε μεγαλύτερο κακό από αυτό που υπολόγιζε ο προπονητής των κιτρινόμαυρων στην ομάδα του, ενώ Αργεντινός έδειξε να αιφνιδιάζεται από την ενέργεια και το δυναμισμό που έβγαλε στο χορτάρι η ομάδα της Νίκαιας.

Οι παίκτες του, όμως, με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο τέταρτο πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο.

Η απουσία του Λιβάι

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε την κλασική ενδεκάδα των τελευταίων αγωνιστικών, με μοναδική αλλαγή τον Τομ Φαν Βέερτ στη θέση του Λιβάι Γκαρσία, στον οποίον διαγνώστηκε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής. Από την πλευρά του Ιωνικού, ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε την ομάδα του με ενισχυμένη άμυνα, με τρία στόπερ και σύστημα 5-3-2.

Επιθετική άμυνα από τον Ιωνικό και 1-0

Παρ’ ότι φαινομενικά ο Ιωνικός θα έπαιζε… ταμπούρι, η άμυνα του ήταν πολύ επιθετική και επιδίωκε το κλέψιμο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βγαίνουν συχνά-πυκνά στην επίθεση και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αθανασιάδη, όπως με το δοκάρι του Κάνιας στο 21′.

Ο Ιωνικός ουσιαστικά… ντύθηκε ΑEΚ πιέζοντας πολύ, όχι τις πρώτες πάσες, αλλά το build up της Ένωσης στη μεσαία γραμμή. Κάπως έτσι ήρθε το γκολ από τον Σεμπά, που θυμήθηκε τα νιάτα του, με μια εντυπωσιακή κούρσα, άδειασε τον Μουκουντί και εκτέλεσε τον Αθανασιάδη στο 38′.

Το πρώτο ημίχρονο γενικά χαρακτηρίστηκε από την ένταση, είχε πολλές, δυνατές μονομαχίες και νεύρα στους πάγκους.

Οι αλλαγές του Αλμέιδα δεν έφεραν αποτελέσμα

Η ΑEΚ ήταν πιο επιθετική στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και πάλι ο Ιωνικός έγινε απειλητικός, μολονότι έχασε νωρίς, στο 50′ με τραυματισμό τον Σόουζα.

Ο Φαν Βέερτ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 56′, αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν σε ετοιμότητα.

Η είσοδος του Φερνάντες και του Γκατσίνοβιτς, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, έκανε απλά πιο δραστήρια την ΑEΚ, αλλά όχι ιδιαίτερα απειλητική.

Δραματικό φινάλε

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 82′ για να βρουν την ισοφάριση από έναν αμυντικό, τον Ντομαγκόι Βίντα.

Το φινάλε ήταν δραματικό, με την ΑEΚ να πιέζει ασφυκτικά και να βρίσκει το γκολ της μεγάλης ανατροπής στο 90+2′ με τον… χασογκόλη της φετινής σεζόν, Στίβεν  Τσούμπερ.