Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Ο ρέκορντμαν Μπενζεμά κράτησε τη Ρεάλ όρθια στο «Σαν Μαμές»

epa

Ο Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε το γκολ που ουσιαστικά έκρινε την έκβαση του αγώνα στο Μπιλμπάο και έφτασε τον Ραούλ στα 228 γκολ με τη φανέλα των Μαδριλένων.

Διά πυρός και σιδήρου η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το «Σαν Μαμές», επικρατώντας της σκληροτράχηλης Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε με 2-0, χάρη σε ένα υπέροχο, ιστορικό γκολ του Καρίμ Μπενζεμά κι άλλο ένα του Τόνι Κρόος που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του στο 90ό λεπτό.

O Αντσελότι κράτησε στον πάγκο τον Μόντριτς και τον Κρόος για να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στην Αθλέτικ. Ωστόσο, η Μπιλμπάο ήταν καλύτερη στα πρώτα 20 λεπτά και θα μπορούσε να σκοράρει με τον Ινιάκι και τον Μπερενγκέρ.

Στο 24′ ο Ασένσιο, με κεφαλιά προς τα πίσω, βρήκε τον Μπενζεμά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ στο 24′.

Ο Γάλλος έφτασε τα 6 μετά το Μουντιάλ και τα 228 στην καριέρα του στη Ρεάλ Μαδρίτης, πιάνοντας στη λίστα των Μαδριλένων τον Ραούλ και ξεπερνώντας κατά ένα τον Ντι Στέφανο. Πρώτος παραμένει ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 311.

Το ημίχρονο έκλεισε με 0-1 και για πρώτη φορά φέτος οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει εξαιρετικό αριθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ρεάλ έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 με τον Ασένσιο να σημαδεύει ελάχιστα άουτ στο 67′. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Νίκο Γουίλιαμς να να αστοχήσει με διαγώνιο σουτ λίγο έξω από την μικρή περιοχή των Μαδριλένων.

Η Ρεάλ δέχτηκε μεγάλη πίεση στο τελευταίο τέταρτο σε μια από τις πιο καυτές έδρες της La Liga, αλλά άντεξε, βρήκε ένα δεύτερο γκολ με ωραία εκτέλεση του Κρόος στο 90′ και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, μειώνοντας και πάλι τη διαφορά που τη χωρίζει από την Μπαρτσελόνα στους τρεις πόντους (44-41).