Βundesliga: Ο Κίμιχ έσωσε την Μπάγερν από το κάζο -«Διπλά» για Λειψία και Βόλφσμπουργκ

epa

Ο Κίμιχ ισοφάρισε στο 90′ με εκπληκτικό γκολ και η Μπάγερν απέφυγε την εντός έδρας ήττα από την Κολωνία.

Το γκολ του Τυνήσιου Ελιές Σκίρι στο 4′, φάνηκε μέχρι το 90′ ότι θα ήταν αρκετό για να φτάσει η Κολωνία στη μεγάλη έκπληξη στην Allianz Arena.

Οι «τράγοι» δυσκόλεψαν αφάνταστα τους Βαυαρούς, που, αν και είχαν την κατοχή της μπάλας,  δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Σβέμπε. Μια απίστευτη γκολάρα του Κίμιχ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως, έσωσε την Μπάγερν απ΄την πρώτη εντός έδρας ήττα της στην Βundesliga . Τελικό αποτέλεσμα 1-1.

Νέος διασυρμός για τη Σάλκε εντός έδρας, με σκορ 6-1 (6′, 44′ Σίλβα, 15′ Χένριχς, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πάουλσεν – 56′ Κοζούκι) από τη Λειψία,  με μερίδα των φιλάθλων της να φεύγει από το πρώτο ημίχρονο από το γήπεδο! Δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό η ομάδα του Γκελζενκίρχεν, ενώ η Λειψία κάνει όνειρα για τίτλο, αφού πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς την πρωτοπόρο Μπάγερν (36-32).

Η σωτηρία δυσκολεύει και για την Χέρτα, που ηττήθηκε εντός έδρας από την Βόλφσμπουργκ με 5-0 (4′ Σβάνμπεργκ, 31′ Άρνολντ πεν., 34′ Βιντ, 72′ Μπάκου, 86′ Μαρμούς).

Στο Χόφενχαϊμ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κράμαριτς στο 11′, για να ισοφαρίσει η Στουτγκάρδη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκιρασί και να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Ιάπωνα Έντο στο 77′. Στο επόμενο λεπτό όμως η Στουτγκάρδη έχασε με κόκκινη κάρτα τον Αχαμάντα (πήρε δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά!) και ο έμπειρος Κράμαριτς την τιμώρησε στο 94′ για το τελικό 2-2. Βασικός για άλλη μια φορά ο Ντίνος Μαυροπάνος για τους Σουηβούς.