Άρης - Ολυμπιακός 0-1: Η βραδιά που ο Τζολάκης έγινε... φάντομ!

EUROKINISSI

Ο «αίλουρος» Τζολάκης με μια απίθανη εμφάνιση που θα μείνει στην ιστορία, οδήγησε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Κυπέλλου – Τεράστιο διπλό (0-1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με σκόρερ τον Ελ Αραμπί και τώρα… ραντεβού με την ΑΕΚ στα ημιτελικά!

Με τον ανίκητο Τζολάκη στην εστία, ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να χάσει αυτή την πρόκριση! Ο γκολκίπερ των ερυθρολεύκων έκανε το ματς της ζωής του, σταμάτησε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Άρη, απόκρουσε και το πέναλτι του Γκρέι στο 84′ και άφησε στον Ελ Αραμπί να βάλει μόνο το κερασάκι στην τούρτα στο 88′.

Με τη δεύτερη νίκη κόντρα στον Άρη των χιλίων προβλημάτων, που πάλεψε στα ίσια και άγγιξε την παράταση λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια δύσκολη πρόκριση, που τον φέρνει στην τετράδα του Κυπέλλου, κόντρα στην ΑΕΚ.

Oι επιλογές Πάρντιου και Μίτσελ

Ο Άγγλος τεχνικός δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τον Οντουμπάτζιο και χρησιμοποίησε δύο αριστερά μπακ, Μαζικού και Πίρσμαν αναγκαστικά στα δύο άκρα της άμυνας.

Εκτός ενδεκάδας έμεινε και ο Ματέο Γκαρσία για να πάρει τη θέση του ο Σεϊκ Ντουκουρέ, ώστε ο Άρης να έχει πιο ενισχυμένο κέντρο, ενώ ο Νταρίντα ξεκίνησε στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Ο Μίτσελ Γκονζάλεθ έκανε αναγκαστικά αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τον Ατρόμητο για τη Super League.

Αριστερά στην άμυνα ξεκίνησε ο Βρουσάι αντί του τραυματία και εκτός αποστολής Ρέαμπτσιουκ ενώ πίσω από τον φορ Μπακαμπού και μαζί με Μπιέλ και Μασούρα πήρε θέση ο Βαλμπουενά. Στο τέρμα ο Μίτσελ επέλεξε τον Τζολάκη.

Ευκαιρία με τη σέντρα ο Ετέμπο

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στα 40 δευτερόλεπτα απείλησε με σουτ του Ετέμπο που έβγαλε σε κόρνερ ο Τζολάκης. Οι παίκτες του Πάρντιου ήταν ορμητικοί από τα πρώτα λεπτά, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 20′ με τον Βαλμπουενά, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα.

Παρά λίγο αυτογκόλ ο Μαζικού

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε ψηλά με τον Μπιέλ στο 26, ο Μαζικού λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά με δεύτερη προσπάθεια, έσωσε την κατάσταση.

Ο Τζολάκης νίκησε δύο φορές τον Γκρέι

Ο Αντρέ Γκρέι πέρασε από τον Ντόι στο 34′ και έφτασε απέναντι από τον Τζολάκη, προσπάθησε να πλασάρει κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ του Ολυμπιακού, που όμως αντέδρασε σωστά.

Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός βγήκε μαζικά στην κόντρα με τέσσερις παίκτες, ο Βρουσάι έβγαλε στον Μακαμπού, αλλά σούταρε άουτ.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Αρης συνεργάστηκε εξαιρετικά από το αριστερό άκρο, γύρισε με υπομονή, ο Πίρσμαν σέντραρε στον Γκρέι που πλάσαρε, αλλά για δεύτερη φορά ο Τζολάκης απόκρουσε σωτήρια με το πόδι.

Φωνές Άρη για χέρι-πέναλτι του Εμβιλά – Καμία παράβαση η ετυμηγορία του VAR

Η ίδια εικόνα με τον Αρη να γυρίζει με υπομονή την μπάλα και να ψάχνει μία ευκαιρία στην άμυνα του Ολυμπιακού για την κάνει γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 60′ σε μια επέλαση του Μαζικού όλοι οι παίκτες του Άρη ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Εμβιλά, αλλά ο Ουγγρος διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι, ενώ και στο VAR η Καταλίν Κούλτσαρ δεν εντόπισε παράβαση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος του Ολυμπιακού Τζολάκης, έδιωξε το σουτ του Πίρσμαν, κρατώντας το μηδέν.

«Κατέβασε» και το πέναλτι ο Τζολάκης!

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο 82′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκρέι από τον Ντόι που επικύρωσε το VAR. O Γκρέι, που είχε αστοχήσει σε πέναλτι με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα δεν άφησε  τον Πάλμα να εκτελέσει και από την άσπρη βούλα ο απίστευτος Τζολάκης τον νίκησε ξανά!

Και εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί!

Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ, στο 88′ από φοβερή ασίστ του Σαμασέκου ο Ελ Αραμπί έφυγε στην κόντρα και εκτέλεσε με υποδειγματικό πλασέ τον Κουέστα για το 0-1, που έκρινε και την πρόκριση.