Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3: Και ο νέος ωραίος και οι παλιοί... αλλιώς

Ο ηγέτης, Μπρούνο Φερνάντες, ο φορμαρισμένος, Μάρκους Ράσφορντ και ο νεοαποκτηθείς, Βάουτ Βέχορστ, οδήγησαν τη Γιουνάιτεντ στη νίκη στο Σίτι Γκράουντ επί της μαχητικής Νότιγχαμ, που ισοδυναμεί με… μισή πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ το πάλεψε, χτύπησε το παιχνίδι στα ίσια απέναντι στην μεγάλη αντίπαλό της, αλλά ηττήθηκε με 3-0 και απώλεσε τις περισσότερες ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup, αφού στη ρεβάνς θα χρειαστεί να κερδίσει τουλάχιστον με τρία γκολ διαφορά στο Ολντ Τράφορντ, για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βασίστηκε τις ατομικές ικανότητες των παικτών της για να πετύχει τα δύο πρώτα τέρματά της. Το πρώτο στο 6′, με ένα εκπληκτικό σόλο του πολύ φορμαρισμένου Μάρκους Ράσφορντ, που ξεκίνησε κάτω από τη γραμμή του κέντρου και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του…

…και το δεύτερο χάρη στην οξυδέρκεια του Βάουτ Βέχορστ, που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Χένεσι και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα, λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Κάτω από τα δοκάρια η Γιουνάιτεντ είχε και πάλι το φύλακα-άγγελό της, Νταβίδ Ντε Χέα να απομακρύνει τις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμα πιο γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες, όπως το δοκάρι του Έρικσεν.

Το 89′ ήταν η σειρά του… μυαλού της Γιουνάιτεντ Μπρούνο Φερνάντες να εκτελέσει το Χένεσι με ωραίο σουτ για το τελικό 3-0.

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο ιδιοκτήτης της Νότιγχαμ, Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος μάλλον πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την αγωνιστικότητα των παικτών του, όπως, άλλωστε, και ο κόσμος της ομάδας που αντάμειψε την προσπάθειά τους με ένα θερμό χειροκρότημα μετά τη λήξη του αγώνα.