Παναθηναϊκός: Ψάχνει στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ κάτι που δεν έχει πετύχει ποτέ!

Γιοβάνοβιτς Μπερνάρ ΠΑΟΚ
EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός θέλει απέναντι στον ΠΑΟΚ να γυρίσει πρώτη φορά σκορ στο Κύπελλο έπειτα από ήττα 2-0 στο πρώτο ματς. Ο Κώστας Γουλής γράφει στη SportDay της Πέμπτης (26/1).

Η ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ με 2-0 δίνει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα στο «Δικέφαλο του Βορρά». Οι «πράσινοι» καλούνται όχι μόνο να ξεπεράσουν εαυτούς, αλλά να πετύχουν κάτι που δεν κατάφεραν ποτέ μέχρι σήμερα στις παρουσίες τους στο Κύπελλο: να «γυρίσουν» στο δεύτερο παιχνίδι σκορ έπειτα από ήττα με 2-0.

Απ’ την περίοδο 1980-81, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε δύο φορές με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ματς. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2010-11, όταν η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 στον εκτός έδρας αγώνα (τυπικά εκτός, διότι το ΟΑΚΑ ήταν τότε κοινή έδρα τους), όμως στη ρεβάνς λίγο έλειψε να γίνει μία απίστευτη ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς, πήγε το σκορ στο 3-1. Μέχρι το τυχερό γκολ του Μίτσελ σε σουτ της… απελπισίας στο 97’ και το λάθος του Καρνέζη, όπου έγειρε την πρόκριση προς την πλευρά της ΑΕΚ, η οποία κατέκτησε εντέλει και το Κύπελλο εκείνης της περιόδου.

Τη σεζόν 2019-20, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0 στην Τούμπα απ’ τον ΠΑΟΚ, ενώ έχασε και με 1-0 στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Στον αντίποδα, το «τριφύλλι» έχει γυρίσει αρκετές φορές σκορ από ήττες με ένα τέρμα διαφορά. Οι τρεις εξ αυτών σημειώθηκαν την περίοδο 1981-82, όταν «επέστρεψε» απ’ τις ήττες με 1-0 από Ηρακλή (γ’ γύρος), Καστοριά (προημιτελικά) και ΠΑΟΚ (ημιτελικά), φτάνοντας στο τρόπαιο.

Από εκεί και πέρα προκρίθηκε τη σεζόν 1988-89 απέναντι στην Παναχαϊκή (8-1 μετά από ήττα 1-2), την περίοδο 1994-95 κόντρα στον Ολυμπιακό (3-2 στο Φάληρο, μετά από ήττα 1-2 στο ΟΑΚΑ). Τρία χρόνια μετά (1997-98) απέκλεισε τον Ηρακλή με 3-0 κι ενώ είχε χάσει 2-1. Ακολούθησε το 7-2 επί του Πανιωνίου τη σεζόν 2000-01, που ανέτρεψε την ήττα με 1-0 στη Ν. Σμύρνη, ενώ την περίοδο 2013-14 ανέτρεψε το σε βάρος του 1-0 απ’ τον ΟΦΗ, με τη νίκη του με 3-0 (στην παράταση), στη ρεβάνς της Λεωφόρου.