Ολυμπιακός - ΟΦΗ 2-1: Με μπαλάρα έβαλε και τον... ανίκητο Μανδά στα δίχτυα!

Ελ Αραμπί
eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός στο β’ ημίχρονο, έφτιαξε ευκαιρίες με το τσουβάλι, έπεσε πάνω σε έναν απίθανο Μανδά, αλλά τελικά έφτασε σε σπουδαία ανατροπή απέναντι στον ΟΦΗ με τις αλλαγές του Μίτσελ (Ραμόν, Ελ Αραμπί) να υπογράφουν τη νίκη με 2-1! Σωτήρας στο φινάλε ο Πασχαλάκης.

Ύστερα από ένα απίθανο ματς ακατάλληλο για ανθρώπους με καρδιακά προβλήματα, ο Ολυμπιακός λύγισε τον ΟΦΗ 2-1 με ανατροπή. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 19‘ με γκολ του Ντίκο αλλά με έναν απίθανο επιθετικό κρεσέντο από το 29ο λεπτό και μετά (και ειδικά στο β’ ημίχρονο που… έγειρε το Γ.Καραϊσκάκης) έφτασαν στη νίκη με γκολ των Μπακαμπού και Ελ Αραμπί ενώ στο τελευταίο 10λεπτο ο Πασχαλάκης έσωσε δύο φορές την ομάδα του σε ανεπανάληπτα τετ-α-τετ των Κρητικών.

Το 0-1 στο λεπτό του… Άλκη

Γίνεται να δεχθεί ένα γκολ ο Ολυμπιακός μέσα στο σπίτι του και μερικά δευτερόλεπτα μετά να χειροκροτεί όλο το Γ.Καραϊσκάκης; Γίνεται αν η περίσταση και η σύμπτωση είναι μοναδική όπως συνέβη στο συγκεκριμένο (29/1) ματς. Η 20η αγωνιστική της Super League ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Άλκη Καμπανού. Έτσι στο 19ο λεπτό που έστειλε ο Ντίκο τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη κάνοντας το 0-1, υπήρξε ζεστό χειροκρότημα απ’ όλο το γήπεδο αμέσως μετά αφού ήταν ένα χειροκρότημα μνήμης.

Εκτέθηκαν τα 3/4 της άμυνας

Μέχρι το 19ο λεπτό τίποτα δεν προμήνυε γι’ αυτή την εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός είχε μπει καλά στο ματς και είχε τον έλεγχο, παρότι του έλειπε η σωστή τελική πάσα. Και στη φάση του γκολ εκτέθηκαν ντα 3/4 της άμυνας των ερυθρόλευκων. Ο Σωκράτης «κράτησε» on side τον Θοράρινσον τον οποίο έχασε εντελώς στη φάση ο Ρόντινεϊ και του «επέτρεψε» να σεντράρει παράλληλα προς τη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού όπου γλίστρησε ο Ρέτσος και ο Ντίκο με κοντινό αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και τα δίχτυα του Πασχαλάκη που ήταν δύσκολο να αντιδράσει.

Αντίδραση πριν από το ημίχρονο

Το σοκ του 0-1 ήταν μεγάλο για τον Ολυμπιακό ωστόσο οι παίκτες του Μίτσελ έβγαλαν αντίδραση και πριν «βγει» το ημίχρονο κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 29′ σημειώθηκε η πρώτη και μάλιστα διπλή σπουδαία ευκαιρία των γηπεδούχων. Αρχικά με αριστερό σουτ του Χάμες εκτός περιοχής που απέκρουσε με γροθιές ο Μανδάς και στη συνέχεια ο Ινμπόμ έκανε δεξί διαγώνιο σουτ εντός περιοχής που… ξύρισε το αριστερό δοκάρι και έφυγε άουτ. Δέκα λεπτά μετά ωστόσο, στο 39′, ο Μπακαμπού με κεφαλιά ισοφάρισε μετά από έξοχη εκτέλεση φάουλ-ασίστ του Χάμες.

«Καταιγίδα» στο β’ ημίχρονο

Όπως τέλειωσε το α’ ημίχρονο, δηλαδή με τον Ολυμπιακό να έχει σαφή υπεροχή και να πιέζει, έτσι και απείρως πιο δυναμικά για τους ερυθρόλευκους άρχισε αλλά συνεχίστηκε το β’. Η μία σπουδαία ευκαιρία διαδέχονταν την άλλη αλλά άλλες φορές η αστοχία και άλλες ο απίθανος Μανδάς αρνούνταν το δεύτερο γκολ στους γηπεδούχους. Στο 49′ ο Μπιέλ μόνος προ του Μανδά πλάσαρε άψυχα. Στο 53′ ο Μπιέλ έκανε προβολή εξ’ επαφής αλλά ο Μανδάς είπε όχι με το δεξί χέρι. Στο 67′ ο Μανδάς απέκρουσε με τα δάχτυλα τη μπάλα σε σουτ του Ινμπόμ εκτός περιοχής και την έστειλε να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 73′ ο Μπιέλ έβγαλε απίθανη κάθετη στον Ρόντινεϊ που πήγε να… σκοτώσει τον Μανδά κι εκείνος απέκρουσε με τα πόδια. Στο 74′ ο Μπιέλ έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία όταν ο Χάμες του την έστρωσε κι εκείνος μόνονς από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε άουτ!

Λύτρωση στο 76′

Εν τέλει η λύτρωση ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 76′ με μία από τις αλλαγές που είχε ήδη κάνει. Και ο λυτρωτής δεν ήταν άλλος από τον κανονιέρη του, Ελ Αραμπί που μόλις είχε μπει στο γήπεδο. Ο Μπιέλ βρήκε ωραία στο β’ δοκάρι τον Εμβιλά κι εκείνος έκανε σέντρα σουτ για να πεταχτεί απέναντι σε άδεια εστία ο Μαροκινός και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρά λίγο διπλό… καρδιακό

Κι ενώ όλοι πίστεψαν ότι ο Ολυμπιακός είχε… καθαρίσει, λίγο έλειψε ο ΟΦΗ να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας και οι πρωταθλητές να υποστούν ένα αδιανόητο κάζο. Και ήταν διπλό το παρ’ ολίγον καρδιακό. Το πρώτο στο 83‘. Ο Εμβιλά επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στην άμυνα αλλά δεν είδε τον Γκρόνινγκ που έκλεψε και βγήκε μόνος απέναντι στον Πασχαλάκη που έσωσε τους γηπεδούχους αποκρούοντας με το αριστερό του χέρι. Και στο 90‘ ο Μπάκιτς (με σοβαρή υποψία οφ σάιντ αλλά αφού δεν μπήκε γκολ δεν έγινε έλεγχος VAR) βρέθηκε μόνος προ του Πασχαλάκη κι εκείνος έσωσε ξανά!

Ο ΟΦΗ έδειξε γιατί έκανε… ζημιές

Ο ΟΦΗ από την πλευρά του έβαλε ένα γκολ κόντρα στη… ροή του αγώνα και ξαναβγήκε από το… καβούκι του μόνο όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα κατάφερε να κάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες για το 2-2. Ουσιαστικά η ομάδα του Ηρακλείου έδειξε και στον Ολυμπιακό ότι έχει έναν τρόπο να κάνει μεγάλες… ζημιές, όπως είχε κάνει στην προηγούμενη 5άδα των αγώνων του σε Λεωφόρο και Τούμπα με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Πως παρέταξε ο Μίτσελ τον Ολυμπιακό

Ο Μίτσελ προτίμησε τον Ρέτσο για παρτενέρ του Σωκράτη στη θέση του τιμωρημένου Ντόη. Επανέφερε, σε σχέση με το μεσοβδόμαδο ματς κυπέλλου με τον Άρη, και τον Ινμπόμ δίπλα στον Εμβιλά στη μεσαία γραμμή αλλά και τον Ρέαμπτσιουκ στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Πώς παρέταξε ο Νταμπράουσκας τον ΟΦΗ

Στον αντίποδα, ο Βάλντας Νταμπράουσκας παρέταξε την ομάδα του με διάταξη που στην επίθεση γίνονταν 3-5-2 και στην άμυνα 5-3-2.