AUSTRIAN BUNDESLIGA: Χατ τρικ του Φούντα και 3-0 η Ραπίντ Βιέννης τη Βόλφσμπεργκερ

Ο Ταξιάρχης Φούντας έφτασε τα 4 γκολ σε 3 παιχνίδια, υπογράφοντας την πρώτη νίκη της Ραπίντ Βιέννης, με 3-0 την Βόλφσμπεργκερ, στη φετινή σεζόν.

Ταξιάρχης Φούντας… on fire για τη Ραπίντ Βιέννης. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός οδήγησε τους Αυστριακούς στην πρώτη τους νίκη για το φετινό πρωτάθλημα, αφού με χατ τρικ υπέγραψε το 3-0 απέναντι στη Βόλφσμπεργκερ.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 22′, το 52′ και το 53′, προτού γίνει αλλαγή στο 58ο λεπτό. O Φούντας μάλιστα είχε σκοράρει και την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στη ΛΑΣΚ Λιντζ, μετρώντας 4 γκολ, όλα δηλαδή όσα έχει σκοράρει η Ραπίντ τις πρώτες τρεις αγωνιστικές.

Οι φίλοι της Ραπίντ μάλιστα, σήκωσαν ένα πανό στο ημίχρονο το οποίο έγραφε «Ελλάδα κράτα γερά» στέλνοντας μήνυμα στήριξης στην χώρα μας, τη στιγμή που δοκιμάζεται από τις πυρκαγιές.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Ζάλτσμπουργκ κέρδισε 1-0 με γκολ του Αντεγιέμι την Αούστρια Βιέννης, ενώ Τιρόλ και ΛΑΣΚ Λιντζ έμειναν ισόπαλες στο 1-1.