Μπράιτον - Λίβερπουλ 2-1: Έμφραγμα και αποκλεισμός στο 90+2 για τους «reds»

Η Μπράιτον πέταξε εκτός συνέχειας του FA Cup τη Λίβερπουλ, η οποία προηγήθηκε, αλλά δεν κράτησε το υπέρ της σκορ, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ – μαχαιριά του Μιτόμα στο 90+2′.

Έμφραγμα και αποκλεισμός για τη Λίβερπουλ στο 90+2 της αναμέτρησης με τη θαρραλέα και επίμονη Μπράιτον. Οι «reds» του Γιούργκεν Κλοπ και κάτοχος του τροπαίου έμεινε εκτός διοργάνωσης από τη φάση των 32, χάρη σε ένα απίθανο γκολ του Μιτόμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Έλιοτ στο ημίωρο της αναμέτρησης. Στο 4′ ο Ντανκ έσωσε στη γραμμή το τελείωμα του Σαλάχ από πλάγια θέση και έντεκα λεπτά το ίδιο έκανε και ο Άρνολντ στο πλασέ του Φέργκισον από την καρδιά της περιοχής. Η Μπράιτον κατά κύριο λόγο πίεζε ψηλά. Όταν έκλεβε την μπάλα ή έβρισκε συνδυασμούς κατάφερνε να απειλεί αλλά ταυτόχρονα άφηνε χώρους στην πλάτη της, τους οποίους οι Ρεντς μπορούσαν να εκμεταλλευτούν, όπως έγινε στη φάση του 0-1.

Το γκολ αυτό, φάνηκε να καθησυχάζει τους παίκτες της Λίβερπουλ, οι οποίοι χαλάρωσαν και λίγο αργότερα (39′) δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης από τον Ντανκ, έπειτα από ενέργεια του Λάμπτεϊ και αρκετή δόση τύχης, αφού προηγήθηκε κόντρα.

Στη διάρκεια του β’ μέρους, χρειάστηκε να περάσουν περίπου 25 λεπτά για να φτάσει κάποια από τις δύο ομάδες σε καλή φάση. Στο 71′, ο Μιτόμα μετά από ωραία προσπάθεια γύρισε την μπάλα από τα αριστερά και ο Άλισον ενστικτωδώς είπε «όχι» στο κοντινό τελείωμα του Μαρτς. Η Λίβερπουλ έδειχνε διατεθειμένη να «προσκαλέσει» την πίεση των Γλάρων και να βγει στην κόντρα. Πέρα από μια επικίνδυνη σέντρα του Σαλάχ ωστόσο, που έδιωξε σωτήρια ο Στιλ πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Χάκπο, η ομάδα του Κλοπ δεν κατάφερε να γίνει απειλητική.

Οι δύο ομάδες ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώθηκαν, μέχρι να έρθει ο Ιάπωνας Μιτόμα στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου να διαμορφώσει με υπέροχο τελείωμα το τελικό αποτέλεσμα.