ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-2: Περιμένει τον Ολυμπιακό με... αγχωτική νίκη

eurokinissi

Ο ΠΑΟΚ, με δυο γκολ τον Ντάντας και ένα του Κουλιεράκη, επικράτησε του Λεβαδειακού με 3-2, με τους Βοιωτούς να δείχνουν ικανοί να κάνουν τη ζημιά στον Δικέφαλο.

Το ροτέισον του Ραζβάν Λουτσέσκου άγχωσε τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να φτάνει σε μια αγχωτική νίκη με 3-2. Ο Κάργας βρέθηκε δίπλα στον Κουλιεράκη, και ο Τάισον πήρε τη θέση του Ζίβκοβιτς στην αρχική 11άδα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προειδοποιεί τον Λεβαδειακό με τη κεφαλιά του Ντάντας στο ξεκίνημα, και στο 10′ ο Νάραϊ έκανε γέμισμα στη μεγάλη περιοχή με τον Ντάντας να πλασάρει για το 1-0. Στην επόμενη φάση, ο Λεβαδειακός κατάφερε να βγει με κάθε τη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Δικεφάλου του Βορρά, με τον Λούα Λούα να πατάει τον Κοτράρσκι και τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να καταλογίζει πέναλτι. Το VAR τον κάλεσε να δει τη φάση καθώς είχε διαφορετική άποψη αλλά ο διαιτητή έμεινε στην αρχική του απόφαση με τον Μουτίνιο να ευστοχεί στο πέναλτι για το 1-1.

Νέο χτύπημα Ντάντας στο 45+4′

Ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με διαγώνιο σουτ του Ντάντας που πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ. Ο ΠΑΟΚ είχε τη μπάλα στην κατοχή του αλλά δεν μπορούσε να κάνει τη μεγάλη φάση όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.

Τρίτο γκολ και νέα άμεση απάντηση

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βρήκε το τρίτο γκολ σε κόρνερ, με σκόρερ τον Κουλιεράκη, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ακόμα και τότε, που ο ΠΑΟΚ βρήκε διαφορά δυο τερμάτων, ο Λεβαδειακός κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο 65′ ένα ακόμα λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ και με τον Τσάπρα και το ματς έγινε ροντέο!

Το τετ-α-τετ του Ολιβέιρα και ο τσακωμός με τον Βιεϊρίνια

Ο Λεβαδειακός έψαξε την ισοφάριση, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει σουτ του Γερεμέγεφ που βγήκε στην αντεπίθεση. Ο Λουτσέσκου αγχώθηκε τόσο ώστε να κάνει, στο 93′ αλλαγή στην αλλαγή και μάλιστα τον Βιεϊερίνια, ο οποίος έδειξε εκνευρισμένος για την απόφαση του Ρουμάνου τεχνικού, ο οποίος πέρασε στο ματς τον Νέσμπεργκ.