Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Ποιος, ποιος; Ο Κέιν ο θεός!

Η Τότεναμ υποχρέωσε σε ήττα τη Μάντσεστερ Σίτι στο γήπεδο της με σκόρερ τον ρέκορντμαν Χάρι Κέιν και έκανε τη… χάρη στην Άρσεναλ που είδε τη διαφορά της με τους Citizens να παραμένει στους πέντε πόντους.

Με τον ηγέτη της, την εμβληματική της φιγούρα, τον Χάρι Κέιν να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και να πετυχαίνει ένα ιστορικό γκολ , η Τότεναμ υπέταξε τη Μάντσεστερ Σίτι στο Tottenham Hotspur Stadium και μπήκε ξανά δυναμικά στη μάχη για την έξοδο στο Champions League της ερχόμενης περιόδου.

Πλέον, οι Λονδρέζοι βρίσκονται σε απόσταση ενός βαθμού από την τέταρτη Νιούκαστλ (40-39), αλλά έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Ο αρχηγός των Σπερς σκόραρε στο 15′ για το 200ό του γκολ στην Premier League και 267ο με τη φανέλα της Τότεναμ, αριθμός που το φέρνει πια μόνο πρώτο στην κατάταξη με τους κορυφαίους επιθετικούς στην ιστορία της ομάδας του.

Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει, αλλά οι Χόιμπεργκ και Έμερσον ήταν… βράχοι, ενώ οι Κέιν και Σον έγιναν αρκετά επικίνδυνοι και απείλησαν την εστία του Έντερσον με δεύτερο γκολ. Την ίδια ώρα ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν… άφαντος.

Το ματς έγινε θρίλερ μετά το 87′ με την αποβολή του Ρομέρο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά η Τότεναμ ήταν πολύ καλά οργανωμένη για να σπάσουν οι γραμμές της άμυνάς της στα τελευταία λεπτά.

Με τις Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι να γνωρίζουν την ήττα και τη Νιούκαστλ να μένει στην ισοπαλία, οι κερδισμένες της αγωνιστικής ήταν ασφαλώς η Τότεναμ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.