Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 3-0: «Τρίποντο» μέσα σε 22 λεπτά και +8 από τη Ρεάλ

Με τρία γκολ μέσα σε 22 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Σεβίλλης και αύξησε τη διαφορά από τη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Για ένα ημίχρονο ήταν αμφίρροπη η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Σεβίλλη. Οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν στροφές στο β’ μέρος και με δύο γκολ σε 14 λεπτά, έβαλαν το πολύτιμο τρίποντο στο σακούλι, ενώ παράλληλα αύξησαν τη διαφορά τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το τελικό σκορ (2-0) αποτυπώνει και τη διαφορά των δύο ομάδων στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο γκολ στο 58′ με τον Ζόρντι Άλμπα έπειτα από ενέργεια του Κεσιέ. Στο 71′ ο Γκάβι μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Ραφίνια, ο οποίος ήταν ο σκόρερ του 3-0, με τον Άλμπα να του δίνει την ασίστ στο 79′.

Στο δεύτερο μέρος, η παράσταση εξελίχθηκε για έναν ρόλο και κατόπιν αυτής της εξέλιξης η ομάδα του Τσάβι απέκτησε αέρα 8 βαθμών από τη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας.