Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λιντς 2-2: Ράσφορντ και Σάντσο έσωσαν τη Γιουνάιτεντ από το κάζο

Η Λιντς «χτύπησε» τη Γιουνάιτεντ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, αλλά οι δύο Άγγλοι διεθνείς ισοφάρισαν σε 2-2 και η Μάντσεστερ απέφυγε την πρώτη της εντός έδρας ήττα από τα «παγώνια» ύστερα από 42 χρόνια.

Ο συνήθης ύποπτος Μάρκους Ράσφορντ και ο Τζέιντον Σάντσο, που επέστρεψε ύστερα από πολύμηνη απουσία, έσωσαν τους γηπεδούχους από τη διαφαινόμενη ήττα από την εκ των ουραγών Λιντς που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες.

Μολονότι οι γηπεδούχοι είχαν παρασυρθεί στο ρυθμό της Λιντς για περισσότερο από μία ώρα, με το που μείωσε ο Ράσφορντ σε 2-1 οι εξέδρες στο «θέατρο των ονείρων» πήραν φωτιά, όπως τις παλιές καλές μέρες που η Γιουνάιτεντ πετύχαινε τις μεγάλες ανατροπές, αλλά το 3-2 δεν ήρθε.

Η Μάντσεστερ ήταν πολύ νωθρή στο ξεκίνημα κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λιντς, με τον Στράουκ να κερδίζει την μπάλα από τον Μπρούνο Φερνάντες  και τον Νιόντο να τη στέλνει στα δίχτυα μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά πήραν μπρος, αλλά ο Γκαρνάτσο σπατάλησε δύο σπουδαίες ευκαιρίες συνοδεύοντας την πρώτη φορά άουτ (18′) και τη δεύτερη τον Βέμπερ που έσπευσε να καλύψει την κενή εστία (27′).

Η Λιντς ήταν πολύ άτυχη καθώς στα 22 πρώτα λεπτά έχασε με τραυματισμούς το Σινιστέρα και τον Στράουκ, που δέχτηκε την μπάλα με πολύ δύναμη στο πρόσωπο από σουτ του Ράσφορντ.

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν έβαλαν μυαλό και μπήκαν και πάλι μουδιασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να δεχτούν το 2-0 στο 48′ με αυτογκόλ του Βαράν ύστερα από γύρισμα του Σάμερβιλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» αντέδρασαν στο 62′ με τον Μάρκους Ράσφορντ στη δεύτερη προσπάθειά του για γκολ και να βρίσκει δίχτυα με άπιαστη κεφάλια ύστερα από σέντρα του Νταλότ. Αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο παιχνίδι που ο Άγγλος φορ βρήκε δίχτυα και οι εξέδρες άρχισαν να δονούνται.

Κι αφού δεν έγινε το 1-3 με τον Έιλινγκ να σημαδεύει το δοκάρι στο 64′, στο 72′ ο Σάντσο, στη μεγάλη του επιστροφή (έλειπε από τις 22/10), έπαιξε το 1-2 με τον Σο και τη… βοήθεια της τύχης και εκτέλεσε το Μελιέ για το 2-2.

Παρά το συνεχές σφυροκόπημα της Γιουνάιτεντ, η Λιντς άντεξε και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό ανεβαίνοντας ένα πόντο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Γιουνάιτεντ είναι τώρα εφτά βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ και δύο από την Μάντσεστερ Σίτι.