Λιντς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Με τον παλιό καλό τρόπο

Με δύο γκολ μετά το 80′ από τον Μάρκους Ράσφορντ και τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, η Γιουνάιτεντ κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο από το Elland Road.

Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το 2-2 στον Old Trafford, Λιντς και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναμετρήθηκαν ξανά στο Elland Road και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι «κόκκινοι διάβολοι» τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στα «παγώνια», αλλά πήραν τη νίκη με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και το… αίμα τους πίσω για την απώλεια βαθμών στην έδρα τους.

Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τη δύναμη και τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, αυτή τη φορά η Γιουνάιτεντ μπορεί να μην αιφνιδιάστηκε από την αντίπαλό της, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εύκολα διέξοδο προς την αντίπαλη εστία.

Η χρησιμοποίηση του Βέχορστ στην επίθεση, μάλλον αποδείχτηκε λανθασμένη επιλογή, αφού ο Ολλανδός κινούνταν δεξιά και αριστερά χωρίς να τροφοδοτείται από τους συμπαίκτες του, αλλά και χωρίς να μπορεί να διακριθεί στο ψηλό παιχνίδι.

Την κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα την πήρε τελικά ο Μάρκους Ράσφορντ στο 80′ που αξιοποίησε την σέντρα του νεαποκτηθέντα Σάμπιτσερ από τα αριστερά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκαρνάτσο βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε το Μελιέ για το 2-0, που έδιωξε κάθε βάρος από τις πλάτες των συμπαικτών του.

Η Γιουνάιτεντ σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο μέχρι να βρει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία που προήλθε από λάθος του Βέμπερ. Στο 45+1′ ο Μπρούνο Φερνάντες κόντραρε την πάσα του Αυστριακού και βγήκε στο τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Μελιέ που απομάκρυνε με το πόδι.

Ακόμα πιο κοντά στο γκολ έφτασε ο Νταλότ στο 62′, όταν το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Κι ενώ το ματς όδευε προς την ισοπαλία, ήρθαν τα δύο γκολ να δώσουν στη Γιουνάιτεντ το τρίποντο και τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία.