Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-1: Ένα και να καίει και όλο πιο κοντά στον τίτλο η μπλαουγκράνα

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη της Μπαρτσελόνα μέσα στο «Cerámica» επί της Βιγιαρεάλ με 1-0 με γκολ του Πέδρι. Οι Καταλανοί έφυγαν 11 βαθμούς μπροστά από τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Δια πυρός και σιδήρου κατάφερε να περάσει από το «Cerámica» η Μπαρτσελόνα (1-0). Τρεις υπερπολύτιμοι πόντοι, που φέρουν πια την Μπαρτσελόνα 11 βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης (η οποία έχει ένα ματς λιγότερο) και όλο και πιο κοντά στο φετινό τίτλο.

Ο Πέδρι πέτυχε το νικητήριο γκολ για την μπλαουγκράνα μόλις το 18ο λεπτό όμως, η Μπάρτσα δεν κατάφερε να κλειδώσει το ματς στα λεπτά που είχε την υπεροχή.

Όσο περνούσε η ώρα, η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη στο γήπεδο πίεσε τους Καταλανούς και θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία, αλλά με ηγέτη τον εκπληκτικό Αραούχο, η άμυνα της Μπάρτσα άντεξε.