AEK - Λεβαδειακός 3-0: Με καυτό Λιβάι η Ένωση ζέστανε τις μηχανές της ενόψει Τούμπας

EUROKINISSI

Η Ένωση δυσκολεύτηκε για ένα ημίωρο να σπάσει τη μαζική άμυνα του Λεβαδειακού, αλλά με πρωταγωνιστή τον Λιβάι Γκαρσία, που σκόραρε και κέρδισε πέναλτι πριν βγει το ημίχρονο, πήρε εύκολα το τρίποντο και ετοιμάζεται για το ντέρμπι των Δικεφάλων στην Τούμπα.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να «σπάσεις» μία ομάδα που έχει κατέβει στο γήπεδο με αποκλειστικό σκοπό να κρατήσει το μηδέν. Η υπομονή είναι η βάση οποιασδήποτε τακτικής. Χρειάζεται ακόμα διαρκής κίνηση, καλή κυκλοφορία της μπάλας, λίγη τύχη και ικανότητα στην στατικές φάσεις.

Η AEK είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά στο ματς απέναντι στο Λεβαδειακό στην Opap Arena, κι αφού για 37 λεπτά η υπομονή, η κίνηση και η καλή κυκλοφορία δεν έφεραν αποτέλεσμα, χρειάστηκε η τύχη στην εκτέλεση ενός φάουλ του Λιβάι Γκαρσία για να διασπάσει την άμυνα του Λεβαδειακού.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έφτασε τα 11 γκολ και ήταν ο άνθρωπος που κινούσε τα νήματα για την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Τζημόπουλου. Με το εύστοχο χτύπημα του Άμραμπατ από την άσπρη βούλα έγινε το 2-0 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Η AEK στρέφει πια προσοχή της στο ντέρμπι της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, ένα ματς που θα κρίνει εν πολλοίς αν θα τερματίσει πρώτη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Πώς παρατάχτηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα χρησιμοποίησε την κλασική ενδεκάδα των τελευταίων αγωνιστικών, μολονότι υπήρχαν πολλοί παίκτες που ξεχώρισαν στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Με 3-5-2 (σε φάση άμυνας 5-3-2) παρέταξε το Λεβαδειακό ο Γιάσμινκο Βέλιτς. Απόντες ήταν οι τιμωρημένοι Βήχος και Δούμτσιος.

Ο Λιβάι Γκαρσία ξεπάρκαρε το… λεωφορείο

Η Ένωση ξεκίνησε με όρεξη το παιχνίδι και πίεσε από την αρχή το Λεβαδειακό, μολονότι δεν φάνηκε να μπαίνουν οι παίκτες της στο χορτάρι με τις μηχανές στο φουλ. Ωστόσο, βρήκε απέναντι της μια ομάδα που πάρκαρε το… λεωφορείο στην άμυνα και άφηνε ελάχιστους χώρος δράσης στους «κιτρινόμαυρους».

Κάθε φορά που πάταγαν περιοχή οι παίκτες της AEK, υπήρχε τόση πολυκοσμία, ώστε η τελική πάσα ήταν αδύνατη κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνονται σουτ τα οποία δεν είχαν καμία τύχη.

Το λεωφορείο… ξεπάρκαρε ο Λιβάι Γκαρσία με εκτέλεση φάουλ στο 37′ και αφού χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης, αφού η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βινίσιους κι άλλαξε πορεία.

Πορεία άλλαξε και το παιχνίδι μετά το 1-0, καθώς η AEK βρήκε χώρους και σε μία αντεπίθεση ο Λιβάι νίκησε τον Τζημόπουλο, πάτησε περιοχή και ανάγκασε τον Νεοζηλανδό διεθνή να το ρίξει στο χορτάρι. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε άμεσα το πέναλτι κι απέβαλε τον αμυντικό του Λεβαδειακού με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Άμραμπατ, ο οποίος νίκησε τον Στογιάνοβιτς για το 2-0.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο

Με το σκορ στο 2-0, ο Λεβαδειακός ανέβασε τις γραμμές του πιο ψηλά και το παιχνίδι της AEK στόχευσε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Δημιουργήθηκαν, έτσι, χώροι και ευκαιρίες όπως αυτή του Πινέδα στο 51′.

Οι Βοιωτοί έφτιαξαν την πρώτη τους καλή φάση στο 60′ με τον Νίκα (που στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήταν απομονωμένος), να αδειάζει τον Μουκουντί και και να πιάνει φαλτσαριστό σουτ που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Αθανασιάδη.

Το ματς συνεχίστηκε το ίδιο τέμπο, με την Ένωση δηλαδή να παίζει με αντεπιθέσεις και στο 65′ ο Ματίας Αλμέιδα αποφάσισε να κάνει τέσσερις μαζεμένες αλλαγές περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Μάνταλο και Τσούμπερ αντί των Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Αραούχο και Πινέδα. Στο 72′ ο Αργεντινός έκλεισε τις αλλαγές του βάζοντας τον Φαν Βέερτ στη θέση του Γκαρσία και εστιάζοντας πια ξεκάθαρα το βλέμμα του στο επερχόμενο παιχνίδι της Τούμπας.

Το ματς ήταν μια καλή ευκαιρία για να ανέβει η ψυχολογία του Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος όμως απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 77′, στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο παιχνίδι από την ανατροπή του Φαν Βέερτ από τον Πας. Ωστόσο, ο κόσμος της AEK στήριξε τον Ελβετό και του χάρισε απλόχερα το χειροκρότημα του.

Το 3-0 ήρθε τελικά από τον Ολλανδό, που σκόραρε στην ανυπεράσπιστη εστία ύστερα από το γύρισμα του Ελίασον στο 85′.