Champions League: Η Μπάγερν άλωσε το Παρίσι - Νίκη αλά-ιταλικά για τη Μίλαν

Προβάδισμα πρόκρισης, μετά τα πρώτα μας στη νοκ-άουτ φάσης του Champions League για την Μπάγερν και τη Μίλαν. Kέρδισαν και οι δύο με σκορ 1-0 την Παρί και την Τότεναμ αντίστοιχα.

Ισχνές νίκες για την Μπάγερν και τη Μίλαν επιφύλαξαν τα πρώτα παιχνίδια της νοκ-άουτ φάσης στο Champions League.

Η Μίλαν, με το γνωστό κλασικό ιταλικό τρόπο (σκοράρω και μετά διαφυλάσσω το σκορ) λύγισε με 1-0 την άνευρη Τότεναμ στο «Σαν Σίρο», ενώ η Μπάγερν κυριάρχησε απέναντι στην απογοητευτική, για άλλη μια φορά Παρί, στο «Παρκ ντε Πρενς» για περισσότερα από 75 λεπτά. Ωστόσο, οι Παριζιάνοι με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ ξύπνησαν στο τέλος, αλλά ήταν πολύ αργά για να προλάβουν να ισοφαρίσουν.

Παρί Σεν  Ζερμέν – Μπάγερν 0-1

Η Παρί, μολονότι έπαιζε στην έδρα της, είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι και κατάφερε να κάνει μόνο ένα σουτ προς την εστία στο πρώτο 45λεπτο. Βέβαια, ούτε η Μπάγερν απείλησε ιδιαίτερα με εξαίρεση ένα σουτ του Κίμιχ που εξουδετέρωσε εύκολα ο Ντοναρούμα.

Οι Βαυαροί, ωστόσο, συνέχισαν να ασκούν πίεση κι αυτή καρποφόρησε στο 53′ με έναν παίκτη γέννημα-θρέμμα της Παρί, τον Κίνγκσλεϊ  Κομάν που εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην περιοχή των αντιπάλων και εκτέλεσε με μονοκόμματο σουτ στο γύρισμα του Ντέιβις.

Ο Γκαλτιέ έριξε στη μάχη των ανέτοιμο(;) Εμπαπέ, αλλά ήταν η Μπάγερν αυτή που συνέχισε να δημιουργεί φάσεις. Οι Βαυαροί είχαν δοκάρι με τον Μουσιάλα, αλλά και μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Παβάρ.

Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν ύστερα από αυτές τις φάσεις και και άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα με αιχμή τον Εμπαπέ.

Ο Γάλλος σούπερσταρ σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης,

ενώ λίγο αργότερα ο Παβάρ πρόλαβε κι έβαλε την προβολή και έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση.

Ο Παβάρ στην προσπάθειά του να σταματήσει την επέλαση του Μέσι προς την εστία του Ζόμερ στο 90+2′ χρεώθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αλλά έσβησε την τελευταία προσπάθεια της Παρί να φτάσει στην ισοφάριση.

Μίλαν – Τότεναμ 1-0

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό. Ήταν μια φάση διαρκείας με τον Φόρστερ να διώχνει αρχικά το σουτ του Ερναντέζ και των Ντίαθ με διπλή προσπάθεια να ανοίγει το σκορ.

Σταδιακά η Τότεναμ πήρε μέτρα στο γήπεδο και τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Η είσοδος του Ριτσάρλισον στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε περισσότερο επικίνδυνη την Τότεναμ. Ίσα-ίσα η Μίλαν βρήκε περισσότερους χώρους καθώς οι Σπερς ανέβασαν πολύ ψηλά τις γραμμές τους προκειμένου να ισοφαρίσουν.

Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι το φινάλε, το ματς έληξε με σκορ 1-0 υπέρ της Μίλαν.