Champions League: Τι είχες Τσέλσι, τι είχα πάντα - Διπλό πρόκρισης για την Μπενφίκα στο Βέλγιο

Η Τσέλσι έχασε στο Ντόρτμουντ από την Μπορούσια με 1-0 και έχει να ανέβει βουνό για να περάσει στα προημιτελικά. Αγκαλιά με την πρόκριση η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου μετά το 2-0 στο Μπριζ

Δεν της φτάνουν οι ήττες και οι ισοπαλίες στην Αγγλία της Τσέλσι, ήρθε άλλη μία αποτυχία στο Champions League να επιδεινώσει ακόμα περισσότερο την κατάσταση στο στρατόπεδο των «μπλε».

Η Μπορούσια Ντόρντμουντ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά κατάφερε παίζοντας με αντεπιθέσεις, να νικήσει τους Λονδρέζους με 1-0 και να κάνει το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ακόμα πιο σημαντική ήταν η νίκη της Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στο Βέλγιο επί της Κλαμπ Μπριζ με 2-0 .

Ντόρτμουντ – Τσέλσι 1-0

Η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του. Ο Ζοάο Φέλιξ ήταν ο εκφραστής των σημαντικότερων στιγμών των «μπλε» στο πρώτο ημίχρονο αστοχώντας από πολύ καλή θέση το 31′

ενώ έχει και δοκάρι στο 38′.

Η Τσέλσι συνέχισε να έχει την κατοχή, θα μπορούσε να σκοράρει με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς,

αλλά δέχτηκε το 1-0 σε μία γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων με όμορφη ατομική προσπάθεια του… σπρίντερ Αντεγιέμι.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει και έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 78′ με τον Κόμπελ αρχικά και τον Τσαν στη συνέχεια πάνω στη γραμμή, να διώχνουν το σουτ του Κουλιμπαλί.

Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν να κυνηγούν την ισοφάριση, την οποία όμως δε βρήκαν ποτέ και τώρα η υπόθεση πρόκριση δυσκολεύει πάρα πολύ.

Κλαμπ Μπριζ – Μπενφίκα 0-2

Ύστερα από ένα μάλλον μέτριο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο η Μπριζ είχε την πρωτοβουλία, αλλά η Μπενφίκα δοκάρι με τον Ράφα Σίλβα στο 30′,

οι φίλαθλοι είδαν ένα εξαιρετικό δεύτερο 45λεπτο, με πολύ καλό ρυθμό στο «Jan Breydelstadion».

Η Μπενφίκα κέρδισε στο 50′ πέναλτι με τον Γκονσάλο Ράμος που μετέτρεψε σε γκολ ο Ζοάο Μάριο

και δέχτηκε σφοδρή πίεση για το επόμενο τέταρτο την οποία όμως κατάφερε να απορροφήσει.

Η απογοήτευση κατέβαλε σταδιακά τους παίκτες των γηπεδούχων και στο 88′ ο Μάιερ έκανε ένα πολύ απρόσεκτο κοντρόλ και ο Νέρες, που τσίμπησε την μπάλα, πέτυχε εύκολα το 2-0,

αφαιρώντας ουσιαστικά από τους Βέλγους κάθε ελπίδα πρόκρισης.