Europa League: Τριάρα η Σεβίλλη, μεγάλο διπλό η Μονακό, γκέλες για Γιουβέντους και Σπόρτινγκ

Εκπλήξεις έκρυβαν τα βραδινά παιχνίδια της νοκ άουτ φάσης του Europa League. Μεγάλη κερδισμένη η Σεβίλλη που καθάρισε την PSV (3-0), όπως και η Μονακό που έκανε «διπλό» στο Λεβερκούζεν (2-3) – Γκέλαρε η Γιουβέντους με τη Ναντ (1-1) και η Σπόρτινγκ με τη Μίντιλαντ (1-1). – Δείτε τα highlights

Βραδιά εκπλήξεων η χθεσινή για τα πρώτα παιχνίδια της νοκ άουτ φάσης του Europa League. Η Σεβίλλη πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Αϊντχόβεν (τα γκολ Ενεσίρι, Οκάμπος και Γκούντελι), ενώ… κεφάλι απέκτησε και η Μονακό που στις καθυστερήσεις έκανε μεγάλο διπλό στη Γερμανία σε βάρος της Λεβερκούζεν (2-3).

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε, παρότι προηγήθηκε με τον Βλάχοβιτς, να νικήσει τη Ναντ, η οποία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης σε μια αντεπίθεση. Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για χέρι εντός περιοχής, το οποίο ο διαιτητής είδε στο VAR, άλλα έκρινε πως είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Τέλος, η Σπόρτινγκ πήγε να κάνει δώρο το παιχνίδι στη Μίντιλαντ που προηγήθηκε χάρη σε τεράστιο λάθος του γκολκίπερ Άδαν, αλλά έσωσε την ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κοάτες.