Παναθηναϊκός - Βόλος 2-0: «Πράσινο» πάρτι πριν από το ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις πρωταθληματικές εμφανίσεις, νίκησε εύκολα τον Βόλο με 2-0 στη Λεωφόρο και πήγε στο +4 από την ΑΕΚ (η οποία έχει δύο ματς λιγότερα) μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε το (σχεδόν) τέλειο ποδόσφαιρο απέναντι στον Βόλο και έκανε τόσες τελικές όσες δεν είχε κάνει από τον Νοέμβριο έως τώρα. Σχεδόν τέλειο γιατί το μόνο που έλειψε από τους γηπεδούχους ήταν το γκολ.

Οι «πράσινοι» είχαν τουλάχιστον 7 κλασικές ευκαιρίες για να το πετύχουν, είχαν και δοκάρι, είχαν συντριπτική κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα καθαρά από ατυχία.

Στην αντίπερα όχθη ο Βόλος επιβεβαιώσε για ακόμα μία φορά πως είναι μία ομάδα που δεν κλείνεται, δεν καταστρέφει το ποδόσφαιρο και ο τρόπος που κατέβηκε στη Λεωφόρο βόλεψε τον Παναθηναϊκό για να κάνει την επιβλητική εμφάνιση του α’ μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το έργο του Παναθηναϊκού για το γκολ έγινε ακόμα πιο εύκολο μετά την αποβολή του Αρούνα Σι με δεύτερη κίτρινη, για μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη, στο 50ο λεπτό.

Ο Κουρμπέλης κέρδισε την αποβολή, ο Κουρμπέλης ήταν και αυτός που λύτρωσε την ομάδα του εννέα λεπτά αργότερα κι αφού πρώτα προηγήθηκε δεύτερο δοκάρι από τον Παλάσιος. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βρέθηκε σε θέση φορ μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα του Βόλου και πλάσαρε με το αριστερό εξ επαφής για να νικήσει τον Κλέιμαν και να κάνει το 1-0.

Στο 69′ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Παλάσιος να κερδίζει πέναλτι, τον Σπόραρ -λίγο μετά την είσοδό του- να εκτελεί εύστοχα και το 2-0 να «κλειδώνει» το τρίποντο για τους «πράσινους» που πλέον περιμένουν το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός δεν κρατάει μόνο τη νίκη (που τον πήγε στο +4 από την ΑΕΚ), αλλά και τη γενικότερη εξαιρετική εμφάνιση, με τους Παλάσιος και Μαντσίνι κορυφαίους των νικητών.