Παρί Σεν Ζερμέν - Λιλ 4-3: Ο Μέσι τη λύτρωσε με απίθανο γκολ στην εκπνοή, αλλά ο τραυματισμός του Νεϊμάρ επισκιάζει τη χαρά

twitter

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές στο «Parc des Princes», η Παρί έσπασε την «κατάρα» και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 4-3 της Λιλ, χάρη στην απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Μέσι στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς που επισκιάστηκε από τον οδυνηρό τραυματισμό του Νεϊμάρ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε νωρίς κόντρα στη Λιλ, χάρη στο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο 11′, ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 στο 17′, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μπαμπά στο 69′,  πριν ισοφαρίσει ο Γάλλος άσος στο 87′. Ο Λιονέλ Μέσι με απίθανη εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις έκανε το 4-3 και λύτρωσε την ομάδα του Γκαλτιέ και… τον ίδιο.

Η Παρί αγνοούσε τη νίκη για τρία συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Champions League και αναζητούσε το τρίποντο της… ηρεμίας κόντρα στη Λιλ, στην αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Ligue 1. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να… υπερασπιστούν το αήττητο σερί που διατηρούσαν στα 3 τελευταία παιχνίδια.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ χάρισε το προβάδισμα στους πρωταθλητές Γαλλίας στο 11ο λεπτό, με ωραίο κοντινό πλασέ από ασίστ του Νεϊμάρ, αφού μπήκε στην περιοχή της Λιλ και αποφεύγοντας δύο αντιπάλους έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Σεβαλιέ.

Στο 17′ ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 σε μία υποδειγματική ομαδική συνεργασία που ξεκίνησε από τον ίδιο, φτάνοντας έτσι τα 13 γκολ στη φετινή Ligue 1.

Η Λιλ μείωσε σε 2-1 με τον Ντιακιτέ στο 24′, με τον νεαρό δεξιό μπακ να πηδάει πιο ψηλά από όλους στη σέντρα του Γκόμεζ και να στέλνει την μπάλα στην εστία του Ντοναρούμα με δυνατή κεφαλιά.

Οι «Λιλουά» έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης πιέζοντας την Παρί και εκμεταλλευόμενοι τα κραυγαλέα κενά της άμυνάς της ένεκα των απουσιών Χακίμι και Μαρκίνιος, αλλά υστερούσαν στα τελειώματα των φάσεων και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού ο Νεϊμάρ αναγκάστηκε να αποχωρήσει με φορείο και δάκρυα στα μάτια, καθώς «γύρισε» ο αστράγαλός του, προκαλώντας ανησυχία για το μέγεθος της ζημιάς, με τον εφιάλτη για τον Βραζιλιάνο να επιστρέφει, μετά τον Νοέμβριο του 2021.

Και επειδή ενός κακού μύρια έπονται, η Λιλ πήρε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Βεράτι στο 55′, ακολούθησε ένταση για την απόφαση του διαιτητή από τους ανθρώπους της Παρί, αλλά ο Ντέιβιντ εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-2 στο 58′, φέρνοντας τους γηπεδούχους σε δεινή θέση.

Η Λιλ έφτασε στην ολική ανατροπή με έναν «κεραυνό» του Μπαμπά στο 69′, στην αντεπίθεση, αναδεικνύοντας για μία ακόμα φορά την αγωνιστική ένδεια των πρωταθλητών, που ελλείψει του Νεϊμάρ υστερούσαν και επιθετικά.

Χρειάστηκε να φτάσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Παρί για να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή της Λιλ και να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 87′ , με τον Λιονέλ Μέσι να λυτρώνει την ομάδα του στις καθυστερήσεις, με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ και να της χαρίζει τη νίκη με 4-3.