ΠΑΣ Λαμία - Ολυμπιακός 0-3: Ζέσταμα με τρία γκολ και τρία δοκάρια για Παναθηναϊκό

Σαμασέκου Μπακαμπού
eurokinissi

Με ένα γκολ του Σαμασέκου στο α’ ημίχρονο (44′) και άλλα δύο στο β’ από τους Μπακαμπού (60′) και Μπιέλ (86′) ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία όπου κέρδισε 3-0 για την 23η αγωνιστική της Super League.

Το ταξίδι στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας είχε «λακκούβες» αλλά ο Ολυμπιακός δεν… εκτροχιάστηκε κερδίζοντας την τοπική ομώνυμη ομάδα με 3-0 για την 23η αγωνιστική της Super League.

Με ένα γκολ του Σαμασέκου λίγο πριν από το φινάλε του α’ ημιχρόνου και άλλο ένα του Μπακαμπού λίγο μετά την έναρξη του β‘ ο πρωταθλητής «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο με δεδομένα (σ.σ.: εξαρτάται από το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ τι είδους) βαθμολογικά οφέλη και πλέον στρέφει όλη την προσοχή του στο κλασικό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Γ.Καραϊσκάκης (25/2) την ερχόμενη αγωνιστική.

Το τελικό 0-3 σε ένα χορταστικό ματς διαμόρφωσε λίγο πριν από το φινάλε ο Μπιέλ μετά από έξοχη δημιουργία του Ελ Αραμπί.

Με Ραμόν και Κανός ο Μίτσελ, οι επιλογές Βόκολου

Ο Μίτσελ προτίμησε τελικά φρέσκα πρόσωπα για το αρχικό σχήμα στην… κλασική διάταξη 4-2-3-1. Φρέσκο αριστερά στην άμυνα, τον Ραμόν αντί του Ρέαμπτσιουκ. Φρέσκο μπροστά από τον Βραζιλιάνο μπακ, στο αριστερό φτερό, τον Κανός. Αντί του τιμωρημένου Εμβιλά προτιμήθηκε ο Σαμασέκου δίπλα στον Ινμπόμ και ο Μπα στόπερ δίπλα στον Σωκράτη.

Ο Λεωνίδας Βόκολος, από πλευράς γηπεδούχων, παρέταξε την ομάδα του με 4-4-1-1. Ο Γκαραβέλης ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά οι Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος και Βασιλαντωνόπουλος. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονταν οι Τζανδάρης και Στάνκο και στα πλάγια οι Τσιλούλης και Ρόμανιτς. Φουνταριστός ήταν ο Βέργος και πίσω του ως 10άρι ο Μαρτίνεθ.

Αναγκαστική αλλαγή ο Γκάρι

Δυστυχώς για τον Μίτσελ και τον Ολυμπιακό αναγκάστηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό, να προβεί σε αλλαγή λόγω τραυματισμού αφού ο Γκάρι Ροντρίγκες, για πολλοστή φορά, αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Μπιέλ.

Δοκάρι με Τζανδάρη στο 4′

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει καλά στο ματς, η γηπεδούχος Λαμία άγγιξε το γκολ μόλις στο 4′ όταν ο Τζανδάρης, ύστερα από αντεπίθεση, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (κοντά στη δεξιά συμβολή) του Πασχαλάκη και άουτ με αριστερό σουτ εκτός περιοχής. Στο 6′, μετά από νέα αντεπίθεση της Λαμίας, ο Ρόμανιτς έκανε κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερις τελικές σε μία φάση (!) ο Ολυμπιακός

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και την αναγκαστική αλλαγή, ο Ολυμπιακός άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει την απόδοσή του και στο 22ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το 0-1. Και μάλιστα δεν έφτασε μία φορά κοντά στο γκολ αλλά τέσσερις στην ίδια φάση! Ο Ινμπόμ έβγαλε έξοχη κάθετη στον Μπακαμπού που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά πλάγια αριστερά και πάσαρε με τακουνάκι (!) πίσω του στον Φορτούνη που έκανε το δεξί σουτ για να σώσει πριν από τη γραμμή ο Κορνέζος. Ο Μπιέλ πήρε… ριμπάουντ και σούταρε και απέκρουσε ο Γκαραβέλης. Ο Μπακαμπού πήρε ένα ακόμα ριμπάουντ αλλά και τη δική του προσπάθεια έσωσε πριν από τη γραμμή ο Κορνέζος. Και τέλος ο Κανός που είχε το 3ο… επιθετικό ριμπάουντ στην ίδια φάση, έκανε κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

Διπλή απάντηση (δοκαριών) σε Τζανδάρη

Στο 35′ ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά μια… ανάσα από το γκολ. Ο Ινμπόμ… μιμήθηκε και απάντησε στον Τζανδάρη και με απίθανο δεξί σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Γκαραβέλη που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Και σα να μην έφτανε αυτό, οκτώ λεπτά μετά, στο 43′ ο Κανός είχε νέο οριζόντιο δοκάρι (κοντά στην αριστερή συμβολή αυτή τη φορά), με δεξί σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής.

0-1 στο 44′ και εξιλέωση για Σαμασέκου

Τελικά ο… γόρδιος δεσμός για τον Ολυμπιακό λύθηκε λίγο πριν από το φινάλε του 1ου’ και πολύ «χορταστικού» ημιχρόνου. Ο Σαμασέκου πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και αφού πλησίασε λίγο εξαπέλυσε δεξί «κεραυνό» που κατέληξε στο δίχτυ της δεξιάς γωνίας του Γκαραβέλη που δεν είχε «απάντηση». Ήταν ένα γκολ-εξιλέωση για τον Αφρικανό χαφ που είχε βάλει ένα απίθανο αυτογκόλ στον α’ ημιτελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μια του Μπακαμπού, δυο του Μπακαμπού και τέλος

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό πιο συγκεντρωμένο και να επιχειρεί έξυπνα να βάλει ένα δεύτερο γκολ για να τελειώσει, ουσιαστικά, το ματς. Και το βρήκε με τον Μπακαμπού που χρειάστηκε δύο έξοχες αντεπιθέσεις για να σκοράρει.

Στο 58′ τον πρόλαβε για λίγο ο Κορνέζος και με σωτήρια για τη Λαμία τάκλιν δεν επέτρεψε καν στον Γαλλοκονγκολέζο να κάνει τελική απέναντι στον Γκαραβέλη. Ό,τι δεν κατάφερε στο 58′ το πέτυχε στο 60′ όταν μετά από έξοχη κάθετη του Κανός πλάσαρε υπέροχα με το αριστερό. Μάλιστα ο Μπακαμπού είχε και δεξί δοκάρι με σουτ εντός περιοχής στο 77′ και μετά από σέντρα του Βαλμπουενά.

Το… κερασάκι ο Μπιέλ

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με έξοχο δεξί συρτό πλασέ ο Μπιέλ μετά από εξίσου έξοχη δημιουργία του Ελ Αραμπί στο 86′.