ΟΦΗ-Άρης 0-3: Μεγάλο διπλό με... παρέλαση στο Ηράκλειο!

Eurokinissi

Ο Άρης του Τόλη Τερζή έκανε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Ρουπ (γκολ και ασίστ) επέστρεψε στις νίκες στην πιο κρίσιμη ώρα, επικρατώντας 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, που χωρίς τους Διαμαντή και Πασαλίδη ήταν τραγικός αμυντικά.

Ο Τερζής έστησε ιδανικά την ομάδα του πάνω στα προβλήματα του ΟΦΗ, οι Ρουπ και Νταρίντα έκαναν σπουδαία δουλειά στην μεσαία γραμμή, απλώνοντας το παιχνίδι τους μετά την πρώτη πίεση και ο Άρης με ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και δύο γκολ μέχρι το 30′ πανηγύρισε μια νίκη σε κομβικό σημείο του πρωταθλήατος, αφού δεν είχε περιθώριο για άλλο στραβοπάτημα.

Χωρίς τους Διαμαντή και Πασαλίδη στο κέντρο της άμυνας, η άμυνα του ΟΦΗ δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν. Ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα, δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για γκολ και με το κερασάκι στην τούρτα από τον Ιτούρμπε στην εκπνοή, πλησίασε τον Βόλο στον έναν βαθμό.

Ο Άρης σκόραρε ξανά σε εκτός έδρας ματς μετά από δύο μήνες (21/12, 1-1 στη Λιβαδειά) και κέρδισε έπειτα από έναν μήνα (21/1, 3-0 τον Βόλο στο Βικελίδης)!

Τρομερές αποκρούσεις Μανδά στον Καμαρά

Μετά από ένα πεντάλεπτο αναμενόμενης πίεσης, ο Άρης προσαρμόστηκε στις συνθήκες, άρχισε να απλώνει το παιχνίδι του, να κερδίζει μέτρα και να απειλεί τον ΟΦΗ. Δύο φορές με εντυπωσιακό όμως τρόπο ο γκολκίπερ Μανδάς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ σουτ του Καμαρά στην ίδια γωνία.

Νίκησε την άμυνα του ΟΦΗ ο Ρουπ

Ότι δεν κατάφερε ο Μαυριτανός, το πέτυχε ο Ρουπ, αξιοποιώντας από κοντά με προβολή στο 10′ την ασίστ του Πίρσμαν, μετά από κόρνερ του Ματέο Γκαρσία. Ο Γερμανός ήταν στη σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή και στο πρώτο του ματς στην αρχική ενδεκάδα. βρήκε και δίχτυα.

Και δοκάρι μετά το 0-1 με Νταρίντα

Ο Άρης συνέχισε την πίεση, δεν σταμάτησε να ψάχνει και δεύτερο γκολ και στο 24′ ο Βλάντι Νταρίντα με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, μετά από στατική φάση ξανά, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Γκολ πάρε-βάλε από τον Ρουπ στον Νταρίντα!

Ο Άρης δεν σταμάτησε να μπαινοβγαίνει με κάθε τρόπο στην περιοχή του ΟΦΗ και στο 30′ έφυγε ξανά στην αντεπίθεση. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρουπ που με μαγική ενέργεια άδειασε τον Βούρο και έδωσε γκολ στο πιάτο στον Νταρίντα, που με την εμπειρία του δεν μπορούσε να αστοχήσει από τόσο κοντά.

Τα άλλαξε όλα ο Νταμπράουσκας

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νταμπράουσκας έριξε στο ματς ότι είχε και δεν είχε από τον πάγκο αλλάζοντας και τον σχηματισμό με την τριάδα στην άμυνα και ο ΟΦΗ ανέβασε τις γραμμές του, δημιουργώντας πίεση στην άμυνα του Άρη. Ωστόσο όσες φορές απείλησαν οι Κρητικοί ήταν από ατομικά λάθη (δύο του Ετέμπο), αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκαν.

Άντεξε στην πίεση ο Άρης

Την ίδια στιγμή και ο Τόλης Τερζής έριξε στο ματς τους Ντουκουρέ και Ιτούρμπε για να κρατήσει αμυντικά τον ΟΦΗ και απέσυρε τον Πάλμα που κυμάνθηκε ξανά στη μετριότητα, αλλά και τον Ρουπ, που ήταν ο κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης απείλησε με τη σειρά του ψάχνοντας το τρίτο γκολ, όμως ο Μανδάς νίκησε και τρίτη φορά τον Καμαρά, αλλά και τον Νταρίντα.

Γκολ και ο Ιτούρμπε για το 0-3!

Λίγο πριν από το φινάλε ο Άρης βρήκε και τρίτο γκολ με τον Ιτούρμπε, που σκόραρε το πρώτο του γκολ στη σεζον!