ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΠΟΕΛ 1-1: Ξανά ισοπαλία, ξανά τα ίδια προβλήματα

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ξανά τις ίδιες παθογένειες, όπως στο φιλικό με την Λοκομοτίβα, έμεινε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς, αλλά κατάφερε να φτάσει μέχρι την ισοφάριση βελτιώνοντας την εικόνα του.

Οι «πράσινοι» είδαν και πάλι τα γνωστά προβλήματα να κάνουν την εμφάνιση τους σε άμυνα και δημιουργία. Έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ από μία στημένη φάση, αντέδρασαν και ισοφάρισαν βελτιώνοντας την απόδοσή τους, αλλά έμειναν τελικά στο 1-1 με το ΑΠΟΕΛ, μη μπορώντας να είναι ικανοποιημένοι με την εμφάνιση αυτή.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησαν αρκετά καλά στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο τους αναλαμβάνοντας εξ’ αρχής τα «ηνία» του αγώνα. Μπορεί να μην μπόρεσαν δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο, ωστόσο είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν εκείνοι που πίεζαν για να βρουν τις ευκαιρίες. Αμυντικά το «τριφύλλι» δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, παρ’ ότι το αμυντικό του transition δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε, με μόνη αξιόλογη απειλή να είναι μία εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, που δεν ανησύχησε τον Διούδη.

Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τους χώρους που άφηνε ο Παναθηναϊκός και τα κατάφερε τελικά από κόρνερ που κέρδισε από αντεπίθεση. Η εκτέλεση έγινε με πάσα και τη σέντρα εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά ο Θεοδώρου, που πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα του Σωκράτη Διούδη για το 0-1.

Οι «πράσινοι» προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα, όμως ο Χατζηγιοβάνης έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση με σουτ πάνω στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Ρούμπεν Πέρεθ στο 28ο λεπτό.

Η επόμενη απειλή του Παναθηναϊκού ήταν στο 40ο λεπτό, όταν ο Ρούμπεν Πέρεθ πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Ενγκμπακοτό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «πράσινοι» αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα στην δημιουργία εξαιτίας και της κίνησης του προπονητή του ΑΠΟΕΛ, Ηλία Πουρσαϊτίδη να βάλει τον Νταουμσβίλι να φυλάει man to man τον Λούκας Βιγιαφάνες και να τον ακολουθεί σε όλο το γήπεδο.

Όποτε ο Αργεντίνος ξέφευγε απ’ αυτό η ομάδα γινόταν επικίνδυνη, όπως στο 44ο λεπτό που πέρασε μία υπέροχη πάσα στον Καρλίτον, που κοντρόλαρε, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση ή ξανά στο ίδιο λεπτό όταν βρήκε τον Ενγκμπακοτό σε πολύ καλή θέση με υπέροχη μπαλιά, αλλά ο Κονγκολέζος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ΑΠΟΕΛ να έχει το προβάδισμα με 1-0 στη Λεωφόρο.

Η είσοδος των Αϊτόρ και Καμπετσή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ωφέλησε αρκετά την ομάδα, αφού υπέροχη συνεργασία του δεύτερου με τον Χατζηγιοβάνη προήλθε το γκολ της ισοφάρισης των «πρασίνων». Ο νεοεισελθών 22χρονος επιθετικός έδωσε την μπάλα στον 24χρονο εξτρέμ, αυτός μπήκε στην περιοχή και απέφυγε με ωραία κίνηση τον αντίπαλό του και επέστρεψε την μπάλα στον Καμπετσή που με κοντινό πλασέ σκόραρε για το 1-1.

Το ΑΠΟΕΛ «απάντησε» με μία πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Βινίσιους ένα λεπτό μετά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Ο Αϊτόρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο 59’, μετά από μπαλιά του Βιγιαφάνες και λάθος του κεντρικού αμυντικού του ΑΠΟΕΛ, αλλά ο πορτιέρε των Κυπρίων πρόλαβε τον Ισπανό εξτρέμ και απομάκρυνε, χτυπώντας άθελά του τον Αϊτόρ, ο οποίος παρέμεινε για λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο ρίχνοντας τον ρυθμό του αγώνα.

O ίδιος ήταν όμως ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση του ματς, όταν στο 74’ ηττήθηκε από τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ σε τελείωμα που επιχείρησε λίγο έξω και πλάγια από την μικρή περιοχή, όπου τροφοδοτήθηκε μετά από συνεργασία των Βέλεθ και Χουάνκαρ.

Οι συνεχόμενες αλλαγές που αλλοίωσαν την χημεία της ομάδας, αλλά όχι και την εικόνα του αγώνα, αφού ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει τον πρώτο λόγο δυσκολευόμενος όμως να φτιάξει φάσεις.

Στο 84ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν μία καλή ευκαιρία, αφού ο Καμπετσής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, Ουζόχο, αλλά έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Κυπρίων.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αγιούμπ απείλησε εκ νέου με καλή εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και η τελευταία ευκαιρία του «τριφυλλιού» να χάνεται.

Έτσι, το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό να έχει αποφύγει μεν την ήττα, αλλά να μην παρουσιάζει κάποια βελτίωση από το προηγούμενο φιλικό του βλέποντας τα ίδια προβλήματα να τον ταλανίζουν.

Ενδεκάδες

Παναθηναϊκός: Διούδης (76′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76′ Σάντσες), Βέλεθ (86′ Σάρλια), Σιδεράς, Χουάνκαρ (88′ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ (84′ Σαβιέρ), Μαουσίσιο (70′ Αλεξανδρόπουλος), Ενγκμπακοτό (46′ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (76′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνες (72′ Μπουζούκης), Καρλίτος (46′ Καμπετσής)

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Κάρω, Σόουζα, Νταουσβίλι (64′ Ράφαελ Σάντος), Εφρέμ (76′ Εντογκαλά), Ντε Βινσέντι, Κβιτάλα (88′ Γουίλερ), Θεοδώρου, Τσεμπάκε (64′ Λουντέμο), Ζαμπάλα, Κάμπος