Champions League: Η Λειψία φρέναρε τη Σίτι - Ονάνα και Λουκάκου οι ήρωες της Ίντερ

Η Λειψία κράτησε τη Μάντσεστερ Σίτι στο 1-1 στην έδρα της, ενώ στο Μιλάνο ο Ονάνα διατήρησε το μηδέν στην άμυνα και ο Λουκάκου εκτέλεσε την εξαιρετική Πόρτο για το 1-0 της Ίντερ.

Ανοιχτοί λογαριασμοί για τις ρεβάνς έμειναν στα δύο ζευγάρια που ολοκλήρωσαν τους πρώτους αγώνες της φάσης των «16» του Champions League.

Στην Λειψία οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τη Σίτι να μην εκμεταλλεύεται την κυριαρχία της στο πρώτο 45λεπτο με περισσότερα από ένα γκολ και δέχτηκε την ισοφάριση από την Λειψία στο 70ό λεπτό.

Στο Μιλάνο ο Ονάνα κράτησε «ζωντανή» την Ίντερ, που βρήκε το γκολ της νίκης με τον Λουκάκου όταν η Πόρτο απέμεινε με δέκα παίκτες

Λειψία – Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Χωρίς τους τραυματίες Ντάνι Όλμο και Εκουκού δηλαδή τους δύο πιο ποιοτικούς παίκτες της στη δημιουργία, η Λειψία δεν είχε μεγάλη τύχη απέναντι στην κατά πολύ ανώτερη ποιοτικά Μάντσεστερ Σίτι. Οι Άγγλοι ήξεραν τι ήθελαν από το παιχνίδι και ήταν η μοναδική ομάδα που φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Κατάφεραν να σκοράρουν στο 27′ με τον Μάχρεζ,

ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ με τον Ρόδρι και τον Γκρίλις.

Στην επανάληψη, όμως, η Λειψία έπαιξε με μεγαλύτερο θάρρος κι ήταν αυτή που απείλησε με την ισοφάριση με πιο χαρακτηριστική την περίπτωση του Χένρικς.

Ο Ρόζε έριξε στο 66′ στο ματς τον Εκουκού και στο 70′, ύστερα από μια στατική φάση, ο Γκβάρντιολ τους νίκησε όλους στον αέρα και πέτυχε το 1-1.

Το 1-1 φάνηκε να ικανοποιεί και τις δύο ομάδες που δεν κυνήγησαν με θέρμη το δεύτερο γκολ και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ίντερ – Πόρτο 1-0

Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις και να μοιράζεται την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας της Πόρτο, Ντιόγο Κόστα που επενέβη σωτήρια όποτε χρειάστηκε, αλλά και ο Ονάνα για λογαριασμό της Ίντερ.

Στο δεύτερο μέρος η Πόρτο έχασε απίστευτες ευκαιρίες καθώς έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Ονάνα που τα έπιανε όλα!

Η είσοδος των Λουκάκου, Γκόσενς και Μπρόζοβιτς έκανε πιο επιθετική την Ίντερ, αλλά η Πόρτο παρέμεινε επικίνδυνη με τις αντεπιθέσεις της.

Η αποβολή του Οτάβιο στο 78′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα,

έβαλε την Πόρτo στα καρέ της και τελικά στο 85′ οι αντιστάσεις της έπεσαν με τον Λουκάκου να χρειάζεται σκόρερ με διπλή προσπάθεια.