Παναθηναϊκός: Οι κολώνες του στο Clasico!

Eurokinissi

Οι 6 παίκτες του Παναθηναϊκού που θα σηκώσουν το βάρος στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παραμένει αήττητος κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Διαβάστε στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου.

Πέραν απ’ τις τακτικές, την ποιότητα, το ομαδικό πνεύμα και τη συνοχή κάθε ομάδας, τα ντέρμπι είναι πάνω απ’ όλα προσωπικότητα και χαρακτήρας. Αυτά είναι που κρίνουν πολλές φορές και τον νικητή! Μέχρι την έλευση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον «πράσινο» πάγκο την περσινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός -ειδικά στα clasico με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη- είχε σοβαρό έλλειμμα και στα δύο.

Με λιγοστές εξαιρέσεις, όπως το εμφατικό 3-0 της σεζόν 2013-14 (2 Μαρτίου), αλλά και το τσαγανό που έδειξε τόσο τη σεζόν 2017-18, όπου αν και ημιδιαλυμένος έφυγε με το 1-1 απ’ το Φάληρο, όσο και την περίοδο 2018-19, όπου ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 95’ απ’ τον Παπέ Αμπού Σισέ (είχε προηγηθεί με τρομερό γκολ του Κάτσε), στα υπόλοιπα παιχνίδια επέστρεφε στη βάση του βαθιά πληγωμένος.

Το σκηνικό αυτό άλλαξε άρδην με την έλευση του Σέρβου τεχνικού, ο οποίος παραμένει ακόμη αήττητος ως τεχνικός του Παναθηναϊκού απέναντι στους «ερυθρόλευκους» (δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες) και γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους πώς να προετοιμάσει τους «πράσινους» σε αυτό τον -ειδικών συνθηκών- αγώνα.

Όπως αντίστοιχα γνωρίζει καλά και ποιοι παίκτες του θα είναι εκείνοι που θα σηκώσουν πνευματικά κι αγωνιστικά το βάρος, όντας οι «κολόνες» του «τριφυλλιού» απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό του.

Μπερνάρντ

Ο Βραζιλιάνος έχει φάει με το… κουτάλι τα μεγάλα ματς στη σπουδαία καριέρα του με Ατλέτικο Μινέιρο, Σαχτάρ και Εβερτον. Θα είναι το δεύτερο ελληνικό clasico, στο οποίο θα πάρει μέρος, έχοντας παίξει και στα 104 λεπτά του αγώνα στη Λεωφόρο.

Εδώ και καιρό είναι σε φουλ φόρμα, όντας ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ακόμη και τον Ιανουάριο, όταν οι «πράσινοι» δεν ήταν καλά. Απ’ την παρουσία του στο «10» θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό η «πράσινη» δημιουργία στο Φάληρο, σε ένα ντέρμπι που μπορεί να γίνει τρομερά επιδραστικός…

Ρούμπεν

Το μυαλό κι ο «μετρονόμος» της μεσαίας γραμμής του Παναθηναϊκού. Πέρασε μία περίοδο ντεφορμαρίσματος και μαζί του υπέφεραν κι οι «πράσινοι», όμως ο Ισπανός χαφ δείχνει πως έχει επανέλθει πλέον στα κανονικά στάνταρ του, έχοντας ξαναβρεί τη φρεσκάδα, το καθαρό μυαλό και τις δυνάμεις του.

Είναι ο παίκτης που θα κληθεί να ελέγξει το τέμπο των «πρασίνων» στο ντέρμπι, έχοντας -μαζί με τον Κουρμπέλη- το πιο ενδιαφέρον ζευγάρι μονομαχιών στον άξονα της μεσαίας γραμμής απέναντι σε Εμβιλά και Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ.

Μπρινιόλι

Το ντεμπούτο του με το «τριφύλλι» έγινε τον Νοέμβριο του 2021 στο Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό (5η αγωνιστική), με τον Ιταλό γκολκίπερ να κάνει μεγάλη εμφάνιση, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Είναι αήττητος απέναντι στους Πειραιώτες, έχοντας δεχτεί δύο γκολ σε πέντε αγώνες και γενικά έχει αρχίσει να δημιουργεί παράδοση πολύ καλών εμφανίσεων.

Στον πρώτο γύρο, μάλιστα, ήταν εκείνος που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό με μεγάλες αποκρούσεις και του έδωσε την ευκαιρία να μείνει ζωντανός στο ματς, ισοφαρίζοντας στο 97′.

Σέκενφελντ

Και το δικό του ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, τον Σεπτέμβριο του 2019, έγινε σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (4η αγωνιστική της σεζόν 2019-20, 1-1 στο ΟΑΚΑ). Βγάζει πάντα ισχυρή προσωπικότητα στα ελληνικά clasico, έχοντας χάσει μόνο το πρώτο περσινό κι ένα ημίχρονο σε αυτό της σεζόν 2020-21, όταν βγήκε στο 45’ με πρόβλημα τραυματισμού.

Στα περσινά πλέι οφ με μια κεφαλιά- δυναμίτη είχε κάνει το 0-2 κι είχε χαρίσει μία τεράστια νίκη στο «τριφύλλι» και μεθαύριο το βράδυ θα είναι κάτι παραπάνω από κομβικός για την αμυντική ηρεμία του Παναθηναϊκού.

Μαντσίνι

Αυτό θα είναι το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» για τον Αργεντινό, όμως γνωρίζεται πολύ καλά με τον Ολυμπιακό, απ’ την παρουσία του στον Αρη τα προηγούμενα τριάμισι χρόνια. Εχει κι αυτός παράδοση πολύ καλών αγώνων απέναντι στους Πειραιώτες, με χαϊλάιτ το γκολ που σημείωσε στις 18 του περασμένου Σεπτεμβρίου ως παίκτης του Αρη, ισοφαρίζοντας στο 76’ σε 1-1, πριν έρθει το τέρμα της ανατροπής απ’ τον Πάλμα στο 80’.

Είναι παίκτης μεγάλων αγώνων, με ισχυρή προσωπικότητα και θα έχει την ευκαιρία να το δείξει και σε πιο υψηλό επίπεδο.

Παλάσιος

Τον περασμένο Μάιο έκανε… θραύση στο Καραϊσκάκη, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με ένα υπέροχο σε κίνηση κι εκτέλεση γκολ στο 10’ και πραγματοποιώντας συνολικά μία απ’ τις καλύτερες εμφανίσεις του με το «τριφύλλι».

Μετά τον τραυματισμό του στο ντέρμπι του πρώτου γύρου (θλάση), ο «Τούκου» πέρασε μία περίοδο μεγάλης κάμψης, όπου δεν του έπιανε τίποτα μέσα στο γήπεδο, με πολλές χαμένες ευκαιρίες, δοκάρια και συνολική δυστοκία. Στα δύο τελευταία παιχνίδια επέστρεψε στα στάνταρ του και θα είναι ένα απ’ τα μεγάλα «όπλα» του Παναθηναϊκού.