CHAMPIONS LEAGUE: Ηρωική νίκη-πρόκριση (2-1) της Μάλμε στη Γλασκώβη με ήρωα τον Τσόλακ

Η Μάλμε έπαιξε με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με δύο γκολ του Τσόλακ, νίκησε τη Ρέιντζερς στη Γλασκώβη με 2-1 και πέρασε στα πλέι οφ. Πέρασαν ακόμα Μπενφίκα και Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντόνιο Τσόλακ, η Μάλμε πήρε μεγάλη νίκη, 2-1 μέσα στο Άιμπροξ επί της Ρέιντζερς, παίζοντας με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο και πέρασε στα πλέι οφ του Champions League.

Η Ρέιντζερς μπήκε αποφασισμένη να διορθώσει τα κακώς κείμενα του πρώτου αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, αφού ο Μορέλος από σέντρα του Κεντ έκανε το 1-0 στο 19ο λεπτό ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς και κάνοντας την αρχή για την ανατροπή για τους Σκωτσέζους.

Όμως, η Μάλμε βγάζοντας την ίδια σκληράδα και μαχητικότητα με τον πρώτο αγώνα δεν δέχθηκε άλλο γκολ μέχρι το ημίχρονο. Ωστόσο, είδε τον Ίνοσεντ Μπονκέ να αντικρίζει δυο κίτρινες κάρτες σε πέντε λεπτά και να αποβάλλεται στο 45+1′ κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της στο πρώτο μέρος.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι Σουηδοί βρήκαν γρήγορα τον δρόμο προς τα δίχτυα με την έναρξη της επανάληψης και μάλιστα με τον δανεικό από τον ΠΑΟΚ και συνήθη ύποπτο, Αντόνιο Τσόλακ στο 53ο λεπτό με ωραίο τελείωμα εντός της περιοχής.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα, ο 27χρονος Κροάτης φορ δέχθηκε την μπάλα από πλάγιο του Μοϊσάντερ μέσα στην περιοχή, γύρισε με υπέροχο τρόπο προς την εστία και με εξαιρετικό τελείωμα ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Σουηδούς παγώνοντας το «Άιμπροξ».

Με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να κρατά ανέπαφη την εστία του, η Μπενφίκα κράτησε το μηδέν στο Ντα Λους κόντρα στη Σπαρτάκ και με τον Ζοάο Μάριο να βρίσκει δίχτυα σε μια φάση διαρκείας στο 57’ και με αυτογκόλ του Ζιγκό στο 92’, πήρε και τη νίκη με 2-0. Οι «αετοί» είχαν κερδίσει και στη Μόσχα με 2-0.

Παλικαρίσια νίκη μέσα στη Βαρσοβία με 1-0 επί της Λέγκια, πέτυχε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και γυρνάει στην Κροατία με την πρόκριση, καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει με 1-1. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε στο 20’ ο Μπάρτολ Φράνιτς.