Ολυμπιακός: Σε ποιά λεπτά σκοράρει ο Παναθηναϊκός και θέλει προσοχή

Μίτσελ Γκονζάλεθ Λεωφόρος
eurokinissi

Τι… μαρτυράνε για τον Παναθηναϊκό τα λεπτά που έχει βάλει τα 34 γκολ του ως τώρα στο πρωτάθλημα και θα προσέξει ο Ολυμπιακός.

Clasico λοιπόν. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται το βράδυ (20:30) του Σαββάτου (25/2) στο Γ.Καραϊσκάκης τον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League και θέλει μόνο νίκη για να πλησιάσει στο -2β. τους πράσινους και να εκμεταλλευτεί τυχόν απώλειες της ΑΕΚ ή του ΠΑΟΚ.

Ο Μίτσελ Γκονζάλεθ έχει καταστρώσει το πλάνο του. Ένα πλάνο που στόχευση έχει να αναδείξει τις αρετές της δικής του ομάδας και παράλληλα να περιορίσει τις αρετές του αιωνίου αντιπάλου του. Ωστόσο ο Ισπανός τεχνικός είναι υποχρεωμένος να προσέξει κάθε λεπτομέρεια, ακόμα και την πλέον μικρή. Ή τέλος πάντων κάποια λεπτομέρεια που μπορεί να μοιάζει μικρή αλλά, εν τέλει, να είναι μεγάλη.

Μόνο ασήμαντη λεπτομέρεια δε μπορεί να θεωρηθεί π.χ. το πότε συνηθίζει να σκοράρει μία ομάδα. Γιατί αν μια σύμπτωση επαναλαμβάνεται, παύει να είναι σύμπτωση… Οι πράσινοι έχουν βάλει 34 γκολ ως τώρα στη Stoiximan Super League. Και η μελέτη των χρόνων στους οποίους έχουν σημειωθεί αυτά τα γκολ λέει κάτι.

Μόνο τυχαίο δεν είναι ότι…

Μόνο τυχαίο δε μπορεί να είναι ότι ο Παναθηναϊκός, όπως μπορείτε να δείτε κι εσείς αναλυτικά, έχει σκοράρει περισσότερες φορές στο β’ ημίχρονο απ’ ότι στο α’. Μόνο τυχαίο επίσης δεν είναι ότι 8 από τα γκολ του τα έχει βάλει στις καθυστερήσεις των ημιχρόνων, τα περισσότερα στις καθυστερήσεις του β’ ημιχρόνου βεβαίως. Ένα απ’ αυτά τα γκολ των καθυστερήσεων εξάλλου ήταν το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε τον Ολυμπιακό στο μεταξύ τους ντέρμπι στη Λεωφόρο στον α’ γύρο.

Μόνο τυχαίο επίσης δε μπορεί να είναι ότι ο Παναθηναϊκός σκοράρει λίγο στην αρχή των ημιχρόνων, 3 γκολ έχει βάλει στο πρώτο 15λεπτο του α’ ημιχρόνου κι άλλα 3 στο πρώτο 15λεπτο του γ’ ημιχρόνου. Δείτε κι εσείς αναλυτικά τα λεπτά όλων των γκολ των πρασίνων στο φετινό πρωτάθλημα.