ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-0: Φρέναρε στη λίμνη ο Δικέφαλος με δοκάρι στο 92'

EUROKINISSI

ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0, με τον Δικέφαλο να έχει δοκάρι στο 92′, και να αφήνει δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς στην Περιφέρεια στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να παίρνει κόρνερ στο 1′ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τέσσερις αλλαγές στο αρχικό του σχήμα, σε σχέση με την 11άδα του τελευταίου διαστήματος. Οι ασπρόμαυροι είχαν κατοχή αλλά δεν είχαν ουσία, με την πρώτη τους φάση να έρχεται στο 19′. Ο Τάισον έβγαλε μια εξαιρετική διαγώνια πάσα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Σάστρε έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και ο Μπράντον δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε σουτ στην κίνηση. Μέχρι το 45′, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να κάνει τελική, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με μια τελική, την ώρα που ο ΠΑΣ είχε τέσσερις αλλά καμία ουσιαστική. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Πήλιος έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητη να μη βλέπει τη φάση, και το VAR να μην την εξετάζει.

Τον βελτίωσε ο Σβαμπ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια βελτίωσης, με τον Σβαμπ να μπαίνει αντί του Φιλίπε και να δίνει πνοή στη μεσαία γραμμή. Ο Δικέφαλος έγινε πιο απειλητικός και προσπάθησε να βρει το γκολ, χωρίς αποτέλεσμα. Ο Λιουτσέσκου έριξε τον Τζήμα στο 82′ με τον 17χρονο να χάνει ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα παρουσίας του, με τον Τσιντώνα να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Δοκάρι στο ΄92

Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 92’΄με τον Μπίσεσβαρ να κάνει ελιγμούς στη μεγάλη περιοχή, να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Δικέφαλος ξόδεψε τη μεγάλη του φάση, με τη λήξη της αναμέτρησης να βρίσκει τους ασπρόμαυρους να αφήνουν δυο βαθμούς.