Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-0: Πυροβολούσε με άσφαιρα και... τον εκτέλεσε ξανά το VAR!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε δεύτερο φετινό ντέρμπι «αιωνίων» επί του φοβισμένου Παναθηναϊκού, έχασε σωρεία ευκαιριών να φτάσει σε θρίαμβο, αλλά Πινέιρο και VAR ακύρωσαν το γκολ του Βρουσάι στο 89′ και οι «πράσινοι» απέδρασαν με ισοπαλία που δεν άξιζαν από το Καραϊσκάκη.

Το ότι ο Ολυμπιακός δεν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ήταν καθαρά θέμα αστοχίας. Το ότι ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάση της προκοπής ήταν καθαρά θέμα… φόβου.

Με τον Μίτσελ να μην έχει στη διάθεσή του τον Χάμες, βάζοντας από την αρχή τον Φορτούνη και τον Γιοβάνοβιτς να κατεβάζει την αναμενόμενη ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο πιάνοντας από το λαιμό τον Παναθηναϊκό και χάνοντας ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μπακαμπού, ο οποίος έκλεψε από τον Σάρλια, μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να καταλήγει άουτ.

SUPERLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ – ΠΑΟ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 13′ με σουτ του Παλάσιος από πλάγια θέση που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη. Αυτή ήταν και η μοναδική ενέργεια των φιλοξενούμενων που αν και είχαν την κατοχή όταν ισορρόπησαν, προσπαθώντας να παίξουν συνδυαστικά, δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός βρήκε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία στο 34ο λεπτό. Μία απίθανη χαμένη ευκαιρία από τον Κάνος, ο οποίος βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος απέναντι από τον Μπρινιόλη, μετά από φάουλ του Φορτούνη και κεφαλιά του Εμβιλά, αλλά κατάφερε -γιατί περί κατορθώματος πρόκειται- να στείλει την μπάλα άουτ!

SUPERLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ – ΠΑΟ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο ίδιος ήταν πρωταγωνιστής και στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους με δύο μεγάλες ευκαιρίες μετά από ισάριθμα σουτ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι με διάθεση να πιέσει τον Παναθηναϊκό και να βρει το γκολ, με τον Ισπανό να είναι ο εκφραστής των δύο πρώτων ευκαιριών.

SUPERLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ – ΠΑΟ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Οσον αφορά στον Παναθηναϊκό, το γεγονός ότι ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο ματς στο 60′ τους Κώτσιρα και Σπόραρ αντί των Βαγιαννίδη-Ιωαννίδη έδειξε την απόγνωσή του βλέποντας την ομάδα του με πολλά λάθη και παθητικό ρόλο στο χορτάρι.

H εικόνα δεν άλλαξε για τους «πράσινους» που συνέχισαν να βλέπουν τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες (ο Ροντινέι ήρθε να προστεθεί σε αυτές), ενώ ο Μίτσελ έριξε στο ματς και τον Ελ Αραμπί, έναν καθαρό γκολτζή για να βρει τον τρόπο να μετουσιώσει σε γκολ τις φάσεις στην εστία του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει μέτρα και να απειλεί μετά το 75′ όταν ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει δυνάμεις. Κι εκεί ήταν που οι «πράσινοι» χτύπησαν με τον Σπόραρ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού, στο πλασέ του Σλοβένου απέναντι από τον Πασχαλάκη που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στον Σπόραρ με (ποιον άλλον;) τον Κανός, που βάλθηκε να χάνει τα άχαστα, χάνοντας ακόμα ένα από… γλίστρημα απέναντι από τον Μπρινιόλι. Και ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία, στον καταιγισμό του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να περιμένει το… μοιραίο μη μπορώντας να αντιδράσει παρά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς.

Στο 89ο λεπτό ο Βρουσάι, λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα, σκόραρε για τον Ολυμπιακό σε φάση που έφερε αντιδράσεις, αφού ο Πινέιρο με τη χρήση του VAR ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ του Ελ Αραμπί πριν η μπάλα φτάσει στον σκόρερ. Οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, μέχρι και ο Βαγγέλης Μαρινάκης έφτασε στο χορτάρι για να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του προς τον Πορτογάλο, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε (μάλιστα, δέχθηκε την κίτρινη κάρτα).

Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Παπασταθόπουλου με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Σπόραρ.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και μετά από… 14 λεπτά καθυστερήσεων το ντέρμπι… του VAR ολοκληρώθηκε με περιπετειώδη τρόπο όπως αυτό του πρώτου γύρου. «Πρωταγωνιστής» τότε και τώρα το VAR, με τον Ολυμπιακό να «χτυπάει το κεφάλι του» για τις χαμένες ευκαιρίες (14-5 οι τελικές) και τον φοβικό Παναθηναϊκό να παίρνει τον βαθμό στη χειρότερη εμφάνισή του σε εφετινό ντέρμπι.