Παναθηναϊκός: «Κίτρινος» πυρετός στο φινάλε της κανονικής περιόδου!

eurokinissi

Η ανησυχία της… κάρτας για 5 παίκτες του Παναθηναϊκού στα δύο τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Το ισόπαλο (0-0) ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο έδωσε στον Παναθηναϊκό έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην «οικονομία» της σεζόν εν όψει των πλέι οφ (διατηρώντας τους Πειραιώτες στο -5), όμως άφησε πίσω του για το «τριφύλλι» κι έναν επιπλέον «πονοκέφαλο» με τις κίτρινες κάρτες, πριν απ’ τους δύο τελευταίους αγώνες του στο φίνις της κανονικής περιόδου κόντρα σε Παναιτωλικό (Δευτέρα, στη Λεωφόρο) και Ατρόμητο (12 Μαρτίου, στο Περιστέρι).

Αν για τον Τιμοτέους Πούχατς, ο οποίος «κιτρινίστηκε» στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, αυτή ήταν μόλις η πρώτη κάρτα του με τους «πράσινους», για τον Ρούμπεν (κίτρινη στο 74’) ήταν η 6η στη φετινή λίγκα και για τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι (κίτρινη στο 56’) ήταν η τρίτη.

Κι έφτασαν – ο δε Ισπανός για δεύτερη φορά- στο  όριο ποινής, στο οποίο βρίσκονταν ήδη απ’ τους προηγούμενους αγώνες οι Μπερνάρντ Ντουάρτε , Χουάνκαρ και Μπαρτ Σένκεφελντ (όλοι από τρεις κίτρινες).

Ο «κίτρινος» κίνδυνος για τον Παναθηναϊκό λίγο πριν απ’ το φίνις της κανονικής περιόδου, έχει να κάνει με το ενδεχόμενο κάποιος ή κάποιοι εξ αυτών να αντικρίσουν κάρτα σ’ ένα απ’ τα δύο επόμενα ματς, χάνοντας ή τον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, είτε -ακόμη χειρότερα- το πρώτο ή τα δύο πρώτα παιχνίδια στη διαδικασία των πλέι οφ.

Διότι, ναι μεν, στην εκκίνηση των πλέι οφ και πλέι άουτ, οι ομάδες κι οι ποδοσφαιριστές τους μπαίνουν με «λευκό» ποινολόγιο μηδενίζοντας το… κοντέρ, όμως εάν «κουβαλούν» ήδη ποινή, τη μεταφέρουν στο ξεκίνημα των αγώνων κατάταξης.

«Οι ομάδες έχουν δικαίωμα να δηλώσουν προς έκτιση ποινών και τις δύο (2) τελευταίες αγωνιστικές ημέρες της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, αλλά δεν θα επιτρέπεται η υποβολή δήλωσης αμέσως μετά τη λήξη αυτών των αγωνιστικών ημερών.

Επίσης οι ομάδες δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν προς έκτιση ποινής τις αγωνιστικές των αγώνων κατάταξης, που τυχόν ακολουθούν την κανονική περίοδο. Κατά τη διάρκεια των εν λόγω αγώνων κατάταξης, οι οικείες ποινές εκτίονται υποχρεωτικά στις αμέσως επόμενες αγωνιστικές.

Την αμέσως επόμενη ή τις αμέσως επόμενες αγωνιστικές εκτίεται η ποινή κι εάν οι υπόλοιπες αγωνιστικές δεν επαρκούν για την άσκηση εκ μέρους της ομάδας του δικαιώματος επιλογής μέχρι το τέλος της διοργάνωσης (δηλ. τελευταίες αγωνιστικές ημέρες διοργάνωσης)».

Ενδεικτικό παράδειγμα: Εάν ο Ρούμπεν, που έχει πια τις 6 κίτρινες στην κανονική περίοδο (έχοντας εκτίσει μία αγωνιστική ποινής στη Λιβαδειά, όταν έπιασε τις 4), αντικρίσει 7η κάρτα στο ματς της Δευτέρας με τον Παναιτωλικό, θα χάσει το παιχνίδι στο Περιστέρι και το πρώτο ματς των πλέι οφ.

Αν, τώρα, δει την 7η κάρτα στον αγώνα με τον Ατρόμητο (12 Μαρτίου), θα χάσει τους δυο πρώτους αγώνες των πλέι οφ. Το ίδιο ισχύει βεβαίως και για τους Μπερνάρντ, Μπρινιόλι, Σένκεφελντ και Χουάνκαρ που έχουν από τρεις κάρτες και θα πρέπει να είναι διπλά προσεκτικοί στα δύο τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου, για να μην απουσιάσουν στο ξεκίνημα των πλέι οφ…

Ο «χάρτης» των καρτών

Ο Παναθηναϊκός έχει δεχτεί 43 κίτρινες στη φετινή Super League 1, δύο «ζεύγη» εκ των οποίων οδήγησαν στις αποβολές των Σένκεφελντ (τη 19η αγωνιστική απέναντι στον ΠΑΟΚ) και Κουρμπέλη (την 20ή απέναντι στον Αστέρα).

Συνολικά 14 παίκτες του «τριφυλλιού» έχουν σημειωθεί φέτος στην κίτρινη κάρτα των διαιτητών, με τους Ρούμπεν και Κουρμπέλη να έχουν από έξι, αν και οι δύο του αρχηγού μετατράπηκαν σε κόκκινη την οποία εξέτισε στο ματς της 21ης αγωνιστικής με τη Λαμία.

Νωρίτερα δε, ο Κουρμπέλης είχε συμπληρώσει 4 κάρτες, για τις οποίες δηλώθηκε να εκτίσει ποινή ενός αγώνα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο (19η αγωνιστική). Εκτός από τον «Κούρμπε», ο οποίος έχει χάσει συνολικά δύο ματς, έχουν απουσιάσει λόγω καρτών ως τώρα ο Ρούμπεν (εξέτισε ποινή μίας αγωνιστικής στη Λιβαδειά) κι ο Τσέριν (δεν έπαιξε στο «Ζωσιμάδες»), ενώ ο Σάρλια δηλώθηκε να εκτίσει στον προσεχή αγώνα με τον Παναιτωλικό στη Λεωφόρο.

Είναι 13ος στις κίτρινες

Τόσο κατά τη διάρκεια της περσινής κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Super League 1, όσο και στη φετινή κανονική περίοδο, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ χαμηλά τις κίτρινες σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ομάδες της λίγκας.

Για την ακρίβεια ήταν και στις δύο σεζόν στη 13η θέση με 50 κάρτες πέρυσι (σε 26 ματς) και 43 φέτος (σε 24 ματς). Εχοντας από κάτω του στις αντίστοιχες περιπτώσεις μόνο τον Ολυμπιακό. Το… οξύμωρο στην όλη διαδικασία είναι πως στα περσινά πλέι οφ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αίφνης στην κορυφή της λίστας με 31 κίτρινες σε 10 αγώνες.

Από εκεί που είχε λιγότερο από δύο κατά μέσο όρο ανά ματς (1,92), ανέβηκε στις 3,1 ανά αγώνα. Δείγμα τού πόσο σκλήρυνε αγωνιστικά το προφίλ του στους περσινούς αγώνες κατάταξης, φτάνοντας ως την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ…

Οι κίτρινες:

6 κάρτες: Ρούμπεν

4 κάρτες: Κουρμπέλης (+2*), Τσέριν, Σάρλια

3 κάρτες: Μπερνάρντ, Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ (+2*)

2 κάρτες: Μάγκνουσον, Σπόραρ, Παλάσιος

1 κάρτα: Ιωαννίδης, Βέρμπιτς, Πούχατς

• Οι Κουρμπέλης και Σένκεφελντ είχαν άλλες δύο κίτρινες σε ένα ματς, που μετατράπηκαν σε κόκκινη και μία αγωνιστική ποινής.