Λίβερπουλ - Γουλβς 2-0: Πάτησε γκάζι και καθάρισε σε 5' με Φαν Ντάικ και Σαλάχ

ΑΠΕ

Ένα ξέσπασμα την ώρα που το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο μισάωρο, ήταν αρκετό για τη Λίβερπουλ να σκοράρει δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά (Φαν Ντάικ, Σαλάχ) και να καθαρίσει τη Γουλβς. Ασίστ ο Τσιμίκας για το 2-0.

Μισό… ημίχρονο υψηλού τέμπο και δύο γκολ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, έδωσε στη Λίβερπουλ το πολύτιμο τρίποντο σε βάρος της Γουλβς που άντεξε για μια ώρα, αλλά μετά ξεφούσκωσε.

Η ομάδα του Κλοπ με τον Κώστα Τσιμίκα στην αρχική ενδεκάδα, όπως αναμενόταν, μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να κυριαρχήσει, ωστόσο, οι «λύκοι» με πολύ δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες και συμπαγείς γραμμές στο ανασταλτικό σκέλος, δεν της επέτρεψαν να υλοποιήσει εύκολα το αρχικό της πλάνο.

Μια καλή στιγμή δημιουργήθηκε όλη κι όλη στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τον Φαμπίνιο να κλέβει τη μπά δεξιά εκτός περιοχής, να πατάει μέσα, αλλά στην παράλληλη πάσα που επιχείρησε, οι αμυντικοί κατάφεραν να απομακρύνουν πριν δημιουργηθεί κίνδυνος για τον Ζοζέ Σα. Προς το φινάλε του α’ μέρους ο Έλιοτ βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής, τη μία (38′) αστόχησε και την άλλη (45+1′) με σουτ από το ύψος της περιοχής, βρήκε σε ετοιμότητα τον Πορτογάλο κίπερ της Γούλβς. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα στο πρώτο μισό του αγώνα, ωστόσο, έδειξαν ότι στην κόντρα μπορούν να κάνουν τη ζημιά.

Από το 46′ ο Αντάμα Τραορέ πήρε τη θέση του Σαράμπια, για να συναντήσει τον Τσιμίκα στο αριστερό άκρο της άμυνας των γηπεδούχων, με τον Έλληνα διεθνή να αγωνίζεται με μαύρο περιβραχιόνιο λόγω της τραγωδίας των Τεμπών. Στο 67ο λεπτό οι reds βρήκαν δίχτυα με τον Νούνιες, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε, μεσω VAR, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ζότα, πριν η μπάλα καταλήξει στο Ουρουγουανό φορ.

Τελικά ο γόρδιος δεσμός κόπηκε στο 74′ με σκόρερ τον Φαν Ντάικ, ο οποίος σε μια προώθησή του ανάγκασε τον Σα να πραγματοποιήσει εξαιρετική απόκρουση, ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης, ο Ζότα πήρε το ριμπάουντ σέντραρε ιδανικά και με μία επαφή στην περιοχή, για να σκοράρει με τη… δεύτερη ο Ολλανδός στόπερ μέσα σε αποθέωση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσιμίκας έκανε την κούρσα από τα αριστερά, μπήκε με φόρα στην περιοχή κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαλάχ, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα στο βάθος της εστίας με το γόνατο για το 2-0 στο 78′. Με αυτή της τη νίκη, η Λίβερπουλ έφτασε τους 39 πόντους στη βαθμολογία και τη Φούλαμ στην 6η θέση της βαθμολογίας.