Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 6-0: Εξάρες, μπαλάρα και... έφυγε για το ματς της χρονιάς με την ΑΕΚ!

Ινμπόμ Φορτούνης Σαμασέκου
eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός κόντρα στον Λεβαδειακό συνθλίβοντας τον αντίπαλό του με 6-0 για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League και ετοιμάζεται πια για το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

«Δεν θα κάνουμε… εκπτώσεις εν όψει ΑΕΚ», δήλωσε ο Μίτσελ παραμονές του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Λεβαδειακό (6-0) για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League στο Γ.Καραϊσκάκης και όπως αποδείχθηκε ο Ισπανός τεχνικός δεν μπλόφαρε.

Ή μάλλον έκανε… εκπτώσεις και σκέφτηκε την ΑΕΚ και το επερχόμενο ντέρμπι της Κυριακής στη Νέα Φιλαδέλφεια που μοιάζει με ματς της χρονιάς αλλά όταν, πια, δεν υπήρχε ρίσκο για τη νίκη κόντρα στους Βοιωτούς. Στο 59ο λεπτό έβγαλε Ινμπόμ και Μπακαμπού που ήταν στο όριο καρτών (γι’ αυτό ρωτήθηκε και απάντησε για εκπτώσεις) και κινδύνευαν να μην είναι παρόντες στο επερχόμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ εφόσον κιτρινίζονταν από τον διαιτητή. Ωστόσο σ’ εκείνο το σημείο που βγήκαν το σκορ ήταν ήδη στο επιβλητικό 4-0 και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό.

Αυτή τη φορά δεν ήταν άστοχοι

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σ’ ένα ακόμα ματς στο σπίτι τους αρκετά επιθετικοί και δημιουργικοί με πρώτα… βιολιά τους Μπιέλ, Φορτούνη, Ινμπόμ και τον εντυπωσιακό Κανός που αγωνίστηκε ως αλλαγή στο β’ ημίχρονο. Και σε αντίθεση με προηγούμενα ματς όπως το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, δεν ήταν άστοχοι αλλά εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Στην πραγματικότητα το ματς είχε τελειώσει από το α’ ημίχρονο χάρη στα γκολ των Μπιέλ (2′ ωραίο σλάλομ και αριστερό φαλτσαριστό σουτ), Ινμπόμ (38′ δεξί σουτ μετά από κόρνερ του Φορτούνη).

Κι αν υπήρχε κάποια ελπίδα για τον φιλοξενούμενο Λεβαδειακό εξανεμίστηκε στο 49′ που ο Μπιέλ έβαλε το 2ο προσωπικό του γκολ (με αριστερό πλασέ μετά από ασίστ του Φορτούνη) και τρίτο του Ολυμπιακού. Στο 58′ ήταν η σειρά του Μπακαμπού να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και το έκανε ευστοχώντας σε πέναλτι που κέρδισε ο Μπιέλ (σέντρα σε χέρι) από τον Τσάπρα.

Επιστροφή Μπουτούτσι, Κασάμι

Όταν λοιπόν εξασφαλίστηκε η νίκη για τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ άρχισε τις αλλαγές δείχνοντας πως και το δικό του μυαλό, πέρα από των παικτών του αλλά και του κόσμου, ταξίδεψε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Πέρα από τους Ινμπόμ και Μπακαμπού που έβγαλε πρώτους αφού ήταν στο όριο καρτών και κινδύνευαν, έδωσε χρόνο ξανά μετά από καιρό στον Μπουτούτσι αλλά και στον Κασάμι. Επίσης αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Βαλμπουενά, Κανός και Ελ Αραμπί.

Κράτησε το λόγο του ο Κανός με γκολάρες!

Μάλιστα ο Ισπανός εξτρέμ που ήταν εξαιρετικός αλλά και μοιραίος στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό κράτησε το λόγο του. Ένα 48ωρο πριν από το ματς με τον Λεβαδειακό είχε δηλώσει ότι δεν συνηθίζει να χάνει ευκαιρίες. Και το επιβεβαίωσε με δύο υπέροχα γκολ σ’ έναν 3λεπτο (86′-88′). Στο 86‘ έκανε το 5-0 σε μια φάση που άρχισε ουσιαστικά ο ίδιος με ωραία κάθετη στον Βαλμπουενά για να σεντράρει ο Γάλλος στην περιοχή και ο Κανός να σκοράρει. Και στο 88‘ ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Ανδρούτσου και με δεξί συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και τα δίχτυα για το 6-0.

Οι επιλογές του Πετράκη

Ο κόουτς της ομάδας της Βοιωτίας, Γιάννης Πετράκης, αξίζει ένα «μπράβο» που δεν… ταμπούρωσε στα καρέ της την ομάδα του. Ο Λεβαδειακός, παρότι υστερεί πολύ σε ποιότητα και λύσεις σε σχέση με τον Ολυμπιακό, δεν κλείστηκε στα καρέ του. Επιχείρησε να παίξει ποδόσφαιρο και έφτασε 1-2 φορές κοντά στο να το πετύχει.

Όσον αφορά στις επιλογές 11άδας του κόουτς των φιλοξενούμενων, ο Γκροφ ήταν κάτω από τα δοκάρια και από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα οι Βήχος, Παζ, Τσάπρας, Ντεντάκης. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Μεχία, Χάμοντ και Συμελίδης και την 3άδα στην επίθεση απάρτιζαν οι Βρακάς, Δούμτσιος και Γιαννιώτας.